newsWiadomości promowane

Co nowego w Androidzie 4.1 Jelly Bean?

Zgodnie z oczekiwaniami Google zaprezentowało nam wczoraj nową wersję swego flagowego systemu operacyjnego – Androida 4.1 Jelly Bean. Następca Ice Cream Sandwich jest szybszy, posiada bardziej przejrzysty ekran startowy, nową aplikację odpowiedzialną za obsługę kamery, znacznie lepsze powiadomienia i „killera” w postaci aplikacji Google Now. Oto garść nowości w Androidzie 4.1 Jelly Bean.

Google Now to jedna z najbardziej odlotowych funkcji nowego Androida. Sprawia, że nasz telefon na bieżąco odświeża informacje o naszym aktualnym położeniu i wyświetla (w swoim mniemaniu przydatne nam w konkretnym momencie) dane na temat miejsca, w którym się znajdujemy. Wydaje się całkiem bystra.

Jeśli jesteśmy – na ten przykład – w metrze, aplikacja powie nam kiedy możemy spodziewać się przyjazdu na peron kolejnego pociągu. Jeśli natomiast jesteśmy na lotnisku i oczekujemy na samolot – Google Now utworzy kartę z na bieżąco aktualizowanymi informacjami o bramkach, opóźnieniach, odprawie i czasie wejścia na pokład maszyny. Jeśli zaś pójdziemy do restauracji, aplikacja zaserwuje nam rekomendacje konkretnych pozycji w jej menu. Wszystko przypomina trochę iOS-ową Siri, ale dzięki opieraniu się na informacjach o tym, gdzie akurat przebywamy, sprawia wrażenie narzędzia nieco bardziej użytecznego w praktyce. Co warte podkreślenia – karty są przejrzyste, dobrze rozplanowane, z ładnymi obrazkami i typografią.

Szybsze update’y aplikacji

To dopiero coś: kiedy aplikacja będzie wymagać aktualizacji – nie będzie potrzeby ściągania jej całkowicie nowej, pełnej wersji, a jedynie elementów, którymi postanowili uzupełnić ją jej deweloperzy. Oznacza to, że aplikacje będą się szybciej pobierać i mniej obciążać nasze łącza. W teorii, pomoże to też w ich bieżącym update’owaniu.

Jest szybszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Nowy interfejs jest ultra-szybki. Częstotliwość odświeżania i reakcja na dotyk są znacznie lepsze od tych, z którymi mieliśmy do czynienia w Ice Cream Sandwich lub wcześniejszych wersjach OS-u. Nowy system ma nawet przewidywać nasze następne ruchy (czy, bardziej trywialnie – kliknięcia (ma to niby pomóc w oszczędzaniu baterii)). Cały interfejs Androida – wliczając w to aplikacje – jest wyświetlany z prędkością 60 klatek na sekundę (jego działanie możecie zobaczyć tu).

Odświeżony ekran startowy.

Ekran startowy, czego można się było w sumie spodziewać, także doczekał się kilku (być może niewidocznych na pierwszy rzut oka) modyfikacji. Ma on od teraz pomagać użytkownikom w zachowywaniu względnego porządku i organizacji  Podobnie jak w Windows Phone 8 (nie licząc może wyglądu ikonek) będzie można zmieniać rozmiar i dowolnie rozstawiać na ekranie wybrane widgety.

Wpisywanie tekstu za pomocą… głosu.

W Androidzie 4.1 pojawi się (co ważne – działająca w pełni offline) funkcja dyktowania tekstu, który nasze urządzenia magicznie przemienią w tradycyjne cyfry i literki.

Nowa aplikacja kamera

Nowa aplikacja kontrolująca działanie kamery umożliwia, oczywiście poza tradycyjnym robieniem zdjęć i nagrywaniem filmików, łatwy (i chyba trochę niepotrzebny) dostęp do już istniejących fotek (nawet w trakcie pstrykania kolejnej – bez konieczności przełączania trybów, wystarczy tylko przejechać paluchem po ekranie). Zastanowienie budzi wątpliwa użyteczność tej funkcji.

Powiadomienia są bogatsze i po prostu lepsze niż dawniej.

W nowej wersji Androida do notyfikacji dodano zdjęcia, bieżące aktualizacje i znaczną ilość nowych informacji. Sam pasek powiadomień zaś uzupełniono o możliwość swobodnego rozszerzania i zamykania go gestem dwóch palców. Android był pierwszym systemem operacyjnym, w którym pojawiły się notyfikacje – ich odświeżona wersja sprawia, że powiadomienia serwowane przez Apple wyglądają dość prymitywnie.

Silnik wyszukiwania przypomina Siri.

Nowy silnik wyszukiwania działa jak Siri – akceptuje pytania w naturalnym języku i poprawnie na nie odpowiada. Na plus Androida przemawia… dużo przyjemniejszy głos wirtualnej asystentki.

Kiedy debiut na rynku?

Android 4.1 Jelly Bean będzie dostępny przez update OTA dla urządzeń Galaxy Nexus, Motorola Xoom i Galaxy S w połowie lipca tego roku.

podobne treści