news

Co nowego dla Google TV?

20 maja w San Francisco, podczas konferencji dla deweloperów Google czołowi gracze na rynku nowych technologii ogłosili stworzenie Google TV – otwartej platformy, która integruje telewizję z Internetem i wprowadza do salonów nową kategorię urządzeń. Firmy Intel, Sony i Logitech razem z Best Buy, DISH Network oraz Adobe zapowiedziały swoje wsparcie dla projektu Google TV.

Angażując się w ten projekt, Logitech wprowadzi na rynek autorski produkt o nazwie „companion box”, który umożliwi oglądanie Google TV w istniejących już systemach domowej rozrywki HDTV, współdziałając z każdą marką telewizora HDTV i dekodera.

Oto, co można znaleźć w materiałach prasowych na ten temat: 

„Dzięki Google TV użytkownicy będą mogli przeszukiwać i oglądać jeszcze więcej treści z różnych źródeł, wliczając kanały operatorów telewizji cyfrowej, Internet, zbiory prywatne oraz aplikacje mobilne.

Wyszukiwanie w obrębie kanałów telewizyjnych, sieci i aplikacji Google TV jest oparta na systemie operacyjnym Android i wykorzystuje przeglądarkę Google Chrome. Użytkownicy mają dostęp do swoich kanałów telewizyjnych oraz danych, informacji i aplikacji udostępnianych przez Internet takich, jak treści obsługiwane przez Adobe(r) Flash. A wszystko dostępne w komfortowym wnętrzu salonu i tak proste jak korzystanie z sieci. W połączeniu z procesorem Intel(r) Atom(tm) CE4100,  najnowszym układem system-on-a-chip Intela zaprojektowanym na potrzeby elektroniki użytkowej, nowa platforma oferuje wysoką jakość wrażeń audiowizualnych. Firmy Sony i Logitech zapowiedziały, że produkty oparte na nowym procesorze Intela oraz platformie Google TV będą dostępne pod koniec bieżącego roku. Google TV została zaprojektowana tak, by działać z każdym operatorem telewizji satelitarnej. Podczas odsłony premierowej  platformy jej możliwości zostaną zaprezentowane we współpracy z DISH Network.
Platforma Google TV rozszerza możliwości wyboru treści video oferowanych przez setki kanałów telewizyjnych o ogromne ilości filmów udostępnianych w Internecie. Google TV dodatkowo pozwala na oglądanie filmów online na najbardziej popularnych serwisach streamingowych, m. in. Netflix, Amazon Video On Demand czy YouTube. Poprzez Google TV będzie można także korzystać z aplikacji znajdujących się w ofercie sklepu Android Market. W celu usprawnienia nawigacji po dużej ilości treści, które teraz będą dostępne na ekranie jednego urządzenia, Google TV wprowadza opcję zintegrowanego wyszukiwania. Funkcja ta ma zapewnić użytkownikom szybkie odnajdowanie treści na liście kanałów telewizyjnych, rejestratorach cyfrowych DVR oraz w Internecie. Platforma obsługuje layout ‚obrazek w obrazku’ który umożliwia dostęp do kilku okien jednocześnie. Google TV prezentuje również innowacyjny ekran, który pomaga użytkownikom szybko organizować ulubione treści oraz personalizować ustawienia. Niektóre z tych funkcji dostępne są tylko przy opcji zaawansowanej integracji oferowanej przez DISH Network.
Eric Schmidt, prezes Google i CEO powiedział, „Jesteśmy dumni, że możemy pracować z tak uznanymi partnerami, którzy mają wieloletnie doświadczenie w produkcji sprzętu komputerowego, designie oraz sprzedaży.”
Firma Sony ogłosiła plany wprowadzenia pierwszej na świecie serii telewizorów wykorzystujących platformę Google TV ‚Sony Internet TV’. Premierę pierwszych modeli na amerykańskim rynku zaplanowano na jesień 2010. Nowa linia obejmować będzie zarówno standardowe modele telewizorów, jak również urządzenia z wbudowanym odtwarzaczem płyt Blu-ray.
Howard Stringer, przewodniczący, prezes i CEO Sony Corporation powiedział, „Mam przyjemność ogłosić wyjątkową inicjatywę, wykorzystującą dynamicznie rozwijającą się platformę Android oraz cenną wiedzę Sony na temat designu i technologii. Wprowadzenie linii ‚Sony Internet TV’ uzupełni bogate portfolio produktów naszej firmy oraz zapewni widzom nowy wymiar rozrywki”.
Logitech wprowadzi na rynek autorski produkt companion box, który umożliwi oglądanie Google TV
w istniejących już systemach domowej rozrywki HDTV, współdziałając z każdą marką telewizora HDTV i dekodera. Companion box korzysta z technologii stosowanej w pilotach uniwersalnych Logitech Harmony(r). W zestawie znajduje się urządzenie podłączane do telewizora oraz kontroler łączący możliwości pilota uniwersalnego i klawiatury. Firma planuje również wprowadzenie kamery HDTV oraz video chatu na potrzeby Google TV. Ponadto, dostępne mają być dodatkowe opcje nawigacji i kontroli, wliczając aplikacje pozwalające przeprogramować smartfon w zaawansowane urządzenie sterujące Google TV oraz systemem domowej rozrywki.
Gerald Quindlen, prezes i CEO firmy Logitech powiedział, „Jesteśmy zaangażowani w projekt Google TV od samego początku, gdyż wpisuje się on w naszą strategię wspierania otwartych platform, które dostarczają użytkownikom wyjątkowych wrażeń w pełnym cyfrowych technologii salonie. Podczas gdy Google TV umożliwia sprawne odnajdowanie kontentu, Logitech daje wygodną kontrolę nad tym w jaki sposób docieramy do danych treści. Mamy nadzieję, że będziemy kontynuować współpracę z Google a deweloperzy stworzą takie możliwości wykorzystania Google TV, o których nam się nawet nie śniło”.
Procesor Intel Atom CE4100 będzie napędzał zarówno urządzenia produkowane przez firmę Logitech, jak i Sony. Paul Otellini, prezes i CEO firmy Intel pochwalił wspólną inicjatywę liderów stwierdzając, że telewizja jaką znamy jest teraz odkrywana na nowo. „Dziś dokonaliśmy ważnego kroku w rozwoju telewizji”. Telewizory stają się jeszcze bardziej zaawansowane, dzięki wykorzystaniu mikroprocesorów oraz Internetu. Tradycyjne listy programów telewizyjnych zostaną zintegrowane z nieskończoną ilością treści w Internecie, aby każdy widz mógł decydować co i kiedy chce oglądać. To napędzane mikroprocesorami Intela zmiany w technologii telewizyjnej dokonujące się według prawa Moora.”
DISH Network stał się kluczowym partnerem Google w opracowywaniu zaawansowanej integracji danych dla GoogleTV. Firmy rozpoczęły w zeszłym roku wspólne testy obejmujące ponad 400 użytkowników DISH Network i wersji beta Google. W oparciu o uzyskaną informację zwrotną Google i DISH Network rozwinęły zoptymalizowaną platformę Google TV, która integruje tradycyjną telewizję, urządzenia DVR oraz treści dostępne w sieci.
Charlie Ergen, przewodniczący, prezes i CEO DISH Network, powiedział „Google TV to kolejny etap rozwoju telewizji, a my cieszymy się, że jako pierwsi możemy udostępnić innowacyjne rozwiązania naszym klientom. Tylko użytkownicy DISH Network Google TV będą mogli korzystać z opcji zintegrowanego wyszukiwania obejmującego telewizję, DVR oraz Internet, szybko odnajdywać potrzebny kontent oraz zarządzać całym system TV. Dodatkowo, funkcja zaawansowanej integracji danych pozwoli deweloperom tworzyć nowe, rewolucyjne aplikacje, zapewniające doskonałą jakość oglądania.
Best Buy natomiast podzieli się swoim doświadczeniem w dziedzinie handlu oraz wiedzą na temat konsumentów. Urządzenia dedykowane platformie Google TV pojawią się w sprzedaży w całym kraju pod koniec bieżącego roku. „Każdego dnia 180 000 naszych pracowników oraz konsultantów Geek Squad Agents doradza naszym klientom, aby mogli cieszyć się kinem domowym dostosowanym do indywidualnych potrzeb”, powiedział Brian Dunn, CEO firmy Best Buy, „Jesteśmy pod wrażeniem nowych możliwości oferowanych przez zaawansowane telewizory działające na platformie Google TV. Chcemy pokazać naszym klientom jak korzystać z nowej technologii oraz zapewnić dostęp do innowacyjnych produktów i usług.
Ponadto, Adobe Flash Player 10.1 będzie w pełni zintegrowany z przeglądarką Google Chrome umożliwiając oglądającym dostęp do dziesiątek milionów stron internetowych obsługujących treści flash, wliczając: gry, animacje, aplikacje, filmy, pliki muzyczne i wiele więcej. Shantanu Narayen, prezes i CEO Adobe, powiedział „Otwarta platforma internetowa oferuje niezliczone możliwości wspierające kreatywność i innowacyjność. Flash Player 10.1 wprowadza zalety przeglądarki internetowej do smartfonów, tabletów, netbooków oraz telewizorów z dostępem do Internetu. Cieszymy się, że możemy być częścią inicjatywy Google TV razem z pozostałymi liderami z naszej branży, którzy dzielą wspólną wizję dostarczania najlepszych usług sieciowych.”
Możliwości dla deweloperów
Prezentacja platformy podczas konferencji I/O podkreślała wyjątkową szansę, jaka stoi przed deweloperami, którzy będą odpowiedzialni za przyszły kształt Google TV. Dziś firma Google ogłosiła, że udostępni specjalny zestaw interfejsów do programowania aplikacji telewizyjnych, dzięki któremu deweloperzy mogą zacząć pracę nad specjalnymi aplikacjami sieciowymi dla telewizorów. Pod koniec roku Google wprowadzi zaktualizowaną wersję Androida SDK, na której pracować będą aplikacje stworzone dla platformy Google TV.
Google ma nadzieję, że stworzenie otwartej platformy Google TV zainicjuje kolejne innowacje w branży i inni deweloperzy będą mogli skorzystać na projekcie. Długoterminowym celem jest współpraca ze społecznością deweloperów, aby doskonalić możliwości rozrywki w domu oraz stworzyć telewizję nowej generacji”.
Więcej informacji o projekcie znajdziecie na stronie google.com/tv.

podobne treści