news

Co mężczyźni pamiętają lepiej niż kobiety?

Przedstawiciele obydwu płci mają tendencję do zarzucania sobie nawzajem
pamiętliwości, ale to paniom często zarzuca się wracanie do mniej
chwalebnych dokonań partnerów. Tymczasem badania naukowców wykazały,
że to mężczyźni dokładniej od kobiet zapamiętują nieprzyjemne doświadczania, szczególnie jeśli towarzyszą im intensywne doznania zmysłowe.

Naukowcy z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu w Montrealu postanowili zbadać, jak intensywność emocji towarzyszących doświadczeniu wpływa na jego zapamiętywanie. Jak czytamy w International Journal of Psychophysiology, uczestnicy badania oglądali zdjęcia, na których widniały przeróżne sytuacje: płaczące niemowlę, obrazki z wojny, słodkie kociaki i kadry z filmu pornograficznego. Następnie po pokazaniu podobnych fotografii mierzono szybkość przypominania sobie poprzednio oglądanych. Badano też równocześnie aktywność mózgu za pomocą elektroencefalografu. Istotnie było też, z jaką trafnością badani potrafili odróżnić oglądane wcześniej zdjęcie od podobnego.

Okazało się, że kobiety z większą łatwością przywoływały atrakcyjne obrazy, zatem dokładniej pamiętają doznania przyjemne. Mężczyźni osiągali lepsze wyniki w przypominaniu sobie sytuacji nieprzyjemnych, bolesnych oraz pobudzających seksualnie.

Doktor Marc Lavoie z zespołu badawczego tłumaczy, że niewiele badań bierze pod uwagę emocjonalny wydźwięk doświadczeń. Relacjonuje: „Najpierw zorientowaliśmy się, że bardzo pobudzające zdjęcia utrudniają kobietom stwierdzenie, czy je wcześniej widziały, a potem ustaliliśmy, że panie wyraźniej zapamiętują przyjemne doznania.”

Wykres EEG pokazał, że podczas oglądania miłych zdjęć zwiększa się aktywność w prawych półkulach mózgów kobiet, odwrotnie niż u mężczyzn. Lavoie komentuje: „Podważa to wcześniejsze badania, podczas których pokazywano nieprzyjemne obrazy i zaobserwowano zwiększenie aktywności lewej półkuli mózgowej u kobiet i prawej u mężczyzn”. W procesie zapamiętywania dużą rolę odgrywa intensywność doświadczenia, nie tylko pozytywny lub negatywny wydźwięk.

Jeśli wierzyć naukowcom, ewolucja okazała się okrutna dla panów, którym zły seks wyryje się w pamięci znacznie skuteczniej, niż paniom. [International Journal of Psychophysiology, Science Daily, zdjęcie: KellyB]

podobne treści

  • a

    Bzdura badanie, a co z np. datami itp.?

  • Anna Piwnicka

    W badaniu nie chodziło o rodzaj informacji (daty, nazwiska, itp.), tylko o wpływ stanu emocjonalnego (odczucia pozytywne/negatywne, słabe/intensywne reakcje) na skuteczność zapamiętywania.

  • krzicho

    To ja wszystko rozumiem, panie powtarzają te wszystkie negatywne rzeczy tak często po to, żeby nie zapomnieć.