news

Co by powiedział Steve Jobs o 11-calowym Air 10 miesięcy temu

Dziesięć miesięcy temu podczas prezentowania iPada, Steve Jobs nazwał netbooki „tanimi laptopami”. Podczas środowej konferencji, na której przedstawił światu odświeżone MacBooki Air oraz system operacyjny Lion, nie wspomniał nawet o netbookach.

Nie zrobił tego przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim najtańszy, 11,6-calowy MacBook Air z dyskiem 50GB kosztuje tysiąc dolarów, czyli przynajmniej dwa razy więcej niż „zwykłe” netbooki nadające się głównie do surfowania po Internecie i oglądania filmów. Kolejnym powodem jest to, z czego znany jest Apple, czyli wygląd Airki, przypominający bardziej ostrze siekiery, a nie obudowę przenośnego komputera.

Podobnie było z odtwarzaczami, smartfonami i tabletami. Były do niczego do momentu, w którym Apple nie zaczął ich produkować. 10-calowy netbook kilka miesięcy temu był ubogim krewnym laptopa, dzisiaj 11-calowy MacBook Air jest czymś godnym przygotowania specjalnie dla niego nie do końca nowego rodzaju dysku twardego.

Warto śledzić wypowiedzi Steve’a Jobsa. Coś, co nie podoba mu się dzisiaj, może być jego kolejnym sposobem na zarabianie milionów dolarów za rok czy dwa. [Jesus Diaz/giz]

podobne treści

 • kaczy21a

  Ta, jasne. Nowy Air to w zasadzie netbook… gdyby nie: rozdzielczość ekranu, pełnowymiarowa klawiatura, superszybki dysk twardy SSD, wytrzymała bateria, supercienka aluminiowa obudowa. Śmieszne jest wasze zaślepienie.

 • Anonim

  5 h w czymś tak małym to coś wydajnego? Kpina, Eee PC mojej mamy spokojnie trzyma 8h na baterii.

 • bohdanpodlaski

  Bo netbook jest na atomie a nie na core2duo i nie ma grafiki 320 – tak dla sprostowania,

 • jakniejaktak

  Jak sama nazwa wskazuje Netbook jest do internetu i do niczego poważniejszego się nie nadaje. MBA to pełnowartościowy komputer, a do tego jest ultramobilny. Różnica między netbookiem a laptopem to nie tylko rozmiar. Gizmodo powinno o tym wiedzieć. Wstyd !!

 • janwar
 • Michał Szabłowski

  @janwar: świetne!

 • Patryk

  Nowy Air jest świetny :) Gdyby jeszcze kosztował mniej…

 • boss134

  Netbook kosztuje w USA 250-300$ wiec dawać 1k$ to głupota

 • michmatusz

  bardzo dobry artykuł. ludzie, którzy piszą tu takie komentarze chyba nie mają pojęcia gdzie teraz są netbooki. zatrzymaliście się na etapie msi winda u100 czy co?