ciekawostkiinternet

Ciekawa, interaktywna mapa sporów granicznych na całym świecie


W dobie powszechnego strachu przed ekstremistami i zagrożenia ze strony terroryzmu, naturalnie zapominamy o sporach nie mających wpływu na życie w naszej części globu. Czasem warto jednak odświeżyć sobie pamięć i poznać niuanse determinujące stopień relacji między poszczególnymi państwami. Z pomocą przychodzi nam tu analityk Max Global, który stworzył interaktywną mapę większości mniej lub bardziej trywialnych sporów granicznych na świecie.

Jak napomknąłem powyżej, twórca mapy umieścił na niej nie tylko najgłośniejsze konflikty, znane opinii publicznej w każdym zakątku planety, ale również mniejsze spory wraz z krótkim opisem wyjaśniającym ich genezę. I tak, klikając na wybrane państwo (podkreślone kolorem czerwonym) otrzymamy listę wszystkich terytorialnych, czasem dość zaskakujących (przynajmniej dla nas) niesnasek terytorialnych z jego sąsiadami.

Oczywiście, mapie daleko do poziomu fachowych opracowań naukowych, bo i nie taki był cel jej stworzenia, ale sama w sobie stanowi dość ciekawy zbiór „iskierek”, które mogą wzniecić w was chęć zgłębienia tematu w nieco obszerniejszym źródle. Lakoniczny opis powinien jednak wystarczyć do tego, by zabłysnąć w co mniej zorientowanym poniżej. Link do mapy znajdziecie poniżej.

Interaktywna mapa sporów granicznych Maxa Globala

Źródło: Gizmodo.com

 

podobne treści