Wiadomość główna

Ciąg dalszy ACTA – MAC zapowiada Kartę Praw Podstawowych i Wolności w Internecie

Po gigantycznej wpadce jaką było podpisanie ACTA, minister Boni zapowiada Kartę Praw Podstawowych i Wolności w Internecie. Dziś w tej sprawie odbywa się spotkanie nazwane „Kongresem Wolności w Internecie”.

Spotkanie odbywa się w centrum nauki Kopernik a transmisję z niego oglądać można między innymi na stronie MAC. Oglądam to już od jakiegoś czasu i szczerze mówiąc – nadal czekam na sandały. Całą dyskusję wydaje mi się doskonale podsumowuje pytanie, które zostało skierowane do  Tonny’ego Williamsa pod koniec jego wypowiedzi: Czy naprawdę potrzebujemy osobnego aktu prawnego, który regulowałby prawa i obowiązki w Internecie?

Wiem, że Internet jest „wirtualny”, w związku z czym wydaje się być całkowicie innym światem. Jednak wolność słowa nie kończy się w momencie kiedy siadamy przed monitorem. Nie przestajemy też w magiczny sposób podlegać prawu RP w chwili gdy zalogujemy się na FB. Rzeczy których nie wolno robić „w realu” nadal nie wolno robić w Sieci.

W mojej opinii z dzisiejszej konferencji nic nie wynika. Efektem tego spotkania ma być, cytując ministra Boniego, wypracowanie „serii poprawek do przepisów prawnych, które jasno pokażą, jaki jest obszar wolności w internecie”. Zaskoczę pana ministra – dokładnie taki sam jak poza Internetem, więc nie rozumiem po co wydawać pieniądze podatników na takie spotkania. No chyba, że jakiś obszar, np. Internet ma zostać wyznaczony na „strefę wolności”.

podobne treści