gadżetytelewizoryWiadomość główna

Chromecast czyli strumieniowana telewizja od Google

Pamiętacie jeszcze Nexusa Q? Nie? Google pamięta. I pamięta też doskonale jaką klapą okazało się być to urządzenie. Dlatego, choć Mountain View nie zrezygnowało całkowicie z pomysłu, postanowiło zupełnie zmienić swoje podejście do niego. Poznajcie Chromecast.

Ostatnią z zaprezentowanych wczoraj przez Google nowości jest Chromecast, czyli miniaturowe urządzenie, które po podłączeniu do telewizora za pomocą złącza HDMI, zamienia go w Smart TV. Urządzenie działać będzie w oparciu o okrojoną wersję Chrome OS, a jego głównym zadaniem będzie pośredniczenie w przesyłaniu obrazu pomiędzy telewizorem, siecią a dowolnym urządzeniem, które w pewnym sensie zostanie zamienione w pilota, ponieważ tak naprawdę to Chromecast będzie pobierał dane z chmury.

Chromecast ma buforować w swojej pamięci przesyłany za pośrednictwem domowej sieci WiFi obraz, dzięki czemu będzie można jednocześnie normalnie pracować na tablecie, smartphone’ie czy komputerze, którego używamy aktualnie do jego obsługi. Urządzenie synchronizuje również odtwarzane dane pomiędzy urządzeniami, dlatego można na przykład włączyć odtwarzanie za pomocą smartphone’a, a wyłączyć za pomocą laptopa. Taka odpowiedź na AirPlay, z tą różnicą, że w odróżnieniu od propozycji Apple, Chromecast współpracuje zarówno z Androidem, iOS jak i z przeglądarką Chrome dla Windows i Mac. Wersja dla Windows Phone ma pojawić się w przyszłości.

W odróżnieniu od horrendalnie drogiego Nexusa Q, Chromecast kosztuje jedyne 35 dolarów. Urządzenie jest na razie dostępne w Stanach, ale ma również pojawić się po drugiej stronie Atlantyku. Kiedy? Tego na razie nie wiadomo.

podobne treści