sprzęt

Chromebooki (w końcu) dotarły do Polski

Komputery z serii Chromebook, czyli tanie urządzenia działające pod kontrolą systemu operacyjnego Chrome OS, swoją premierę miały już ponad trzy lata temu. Jednak przez cały ten czas w Polsce, przynajmniej oficjalnie, nie były one dostępne. Aż do teraz.

Chromebooki, oraz inne urządzenia z Chrome OS, choć w innych krajach dostępne są od lat, dla szerokiego grona polskich klientów będą nowością. Spośród innych urządzeń wyróżniają się przede wszystkim tym, że działają pod kontrolą systemu operacyjnego Google, którego zaletami są szybkość uruchamiania, stabilność pracy, łatwa obsługa i niewielkie wymagania. Głównie z racji niskich wymagań sprzętowych urządzenia te mogą być jednocześnie relatywnie tanie i oferować akceptowalną płynność pracy. Po trzech latach obecności Chromebooków na światowych rynkach w Chrome Web Store jest też coraz więcej aplikacji, które do działania nie potrzebują połączenia z Internetem.

W Polsce Google oferuje cztery modele urządzeń. Pierwszym z nich jest Acer Chromebook 11, który jest niewielkim tabletem z ekranem o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczości 1366 na 768 pikseli. Urządzenie wyposażone zostało w procesor Intel Celeron N2940 oraz, w zależności od wersji, w 2 GB RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej lub w 4 GB RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Na pokładzie tego Chromebooka znalazło się także miejsce dla WiFi 802.11 a/b/g/n, USB 3.0 i USB 2.0 oraz dla portu HDMI. Urządzenie waży 1,1 kilograma a na jednym ładowaniu ma pracować do 8,5 godzin. W Polsce, w zależności od wersji, będzie trzeba za niego zapłacić 999 (16 GB) lub 1149 złotych (32 GB).

Kolejnym, Acer Chromebook 13, czyli większy brat powyższego laptopa. Został on wyposażony w 13-calowy ekran o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli, a jego sercem jest układ Nvidia Tegra K1 wspierany przez 2 lub 4 GB pamięci RAM. W zależności od opcji, na dane przeznaczono dyski o pojemności 16 lub 32 GB. Łączność z Internetem zapewni WiFi 802 a/b/g/n, urządzenie wyposażone zostało także w port HDMI oraz dwa złącza USB 3.0. Urządzenie waży 1,5 kilograma a jego bateria ma pozwolić na 13 godzin pracy. Wersja 16 GB została wyceniona na 1199 złotych, za wersję 32 GB zapłacić trzeba będzie 1399 złotych.

Produkowany przez LG Chromebase, to propozycja dla nieco mniej mobilnych użytkowników. Zintegrowany z ekranem IPS Full HD o przekątnej 21,5 cala komputer wyposażono w procesor  Intel Celeron oraz dysk SSD 16 GB. W obudowie znalazło się także miejsce na WiFi, port LAN, jedno złącze USB 3.0 i trzy porty USB 2.0. W zestawie, sprzedawanym za 1349 złotych, znajduje się także myszka i klawiatura.

Ostatnim urządzeniem z Chrome OS na pokładzie, które debiutuje w Polsce, jest ASUS Chromebox, czyli mały, przenośny komputer. W zależności od wersji w jego wnętrzu znajdziemy procesor Intel Celeron, Core i3 lub Core i7, 2 lub 4 GB pamięci RAM oraz dysk SSD 16 GB. Oczywiście znalazło się też miejsce na WiFi oraz cztery porty USB 3.0, złącze HDMI, Bluetooth 4.0, czytnik kart SD oraz DisplayPort. Najtańsza wersja ASUS Chromebox kosztować będzie 799 złotych, za wersję z procesorem Core i3 zapłacić trzeba będzie 1599 złotych.

podobne treści