news

Chomikuj.pl zaskarżony

Amerykanie to nie jedyna nacja specjalizująca się w pozwach zbiorowych i nie jedyny naród, któremu leżą na sercu prawa autorskie. Pod obstrzałem znalazł się polski serwis Chomikuj.pl, umożliwiający przechowywanie na swoich serwerach plików, na które – teoretycznie – nie mamy miejsca na domowym komputerze. Wielu użytkowników udostępnia jednak za pomocą serwisu dzieła chronione prawami autorskimi, co nie spodobało się Polskiej Izbie Książki.

PIK zrzesza polskich wydawców, w tym Wydawnictwo Naukowe PWN, które poczuło się szczególnie pokrzywdzone przez Chomikuj. Po konsultacji z prawnikami, 22 czerwca właściciele praw do dystrybucji tytułów postanowili wytoczyć pozew zbiorowy przeciwko serwisowi. Pismo ma trafić do sądu w sierpniu.

Jak odpowiada przedstawiciel Chomikuj, Piotr Hałasiewicz, portal szanuje prawa autorskie. Twierdzi, że serwis chroni prawo, ponieważ strona nie odpowiada prawnie za naruszenia praw autorskich ze strony użytkowników, jeśli można uznać, że serwis uruchomił z procedur zgłaszania naruszeń.

Jak myślicie, czy sąd opowie się po stronie wydawców? [Gazeta]

podobne treści