biznesWiadomości promowanewynalazki

Choć Lenovo kupi Motorolę, nie dostanie najważniejszego oddziału firmy

Mało kto spodziewał się dziś rano usłyszeć, że Google postanowiło sprzedać Motorolę chińskiej firmie Lenovo. Zwłaszcza, że Mountain View zaangażowało spore środki Motoroli do realizacji bardzo ambitnego projektu, jakim jest koncepcja modułowych smatphone’ów. Co stanie się z projektem Ara po tym jak Motorolę przejmą Chińczycy?

Okazuje się, że nic. Prace nad tym projektem kontynuowane będą przez grupę Advanced Technology and Projects kierowaną przez byłą szefową DARPA, Reginę Dugan. Opiewająca na 2,91 miliarda dolarów transakcja nie obejmuje ani jej grupy roboczej, ani dotychczasowych wyników ich pracy. Zamiast tego Advanced Technology and Projects zostanie zintegrowane z zespołem Google pracującym nad Androidem, w ramach którego Dugan odpowiadać będzie przed Sundarem Pichai, ale zachowa szeroką autonomię. Wszystkie patenty, jakie do tej pory opracowane zostały przez Advanced Technology and Projects, pozostaną własnością Google, ale Lenovo otrzyma licencję na korzystanie z nich.

Wraz z przejściem bezpośrednio pod kontrolę Google, Dugan, tak jak i jej liczący około 100 osób zespół, będzie musiał też przenieść się z Sunnyvale, do kompleksu Google w Mountain View.

Według serwisu The Verge Google planuje wykorzystać własne środki i zasoby do tego, by zintensyfikować prace nad modułowymi smartphone’ami, oraz nad innymi, mniej znanymi projektami, którymi Dugan zajmowała się w Motoroli. Do tej pory Google zawsze współpracowało z producentami elektroniki podczas projektowania własnych urządzeń. Teraz bezpośrednio dysponuje wiedzą i doświadczeniem działu badawczego Motoroli. Czy to wystarczy do tego, by skonstruować pierwsze modułowe smartphone’y? Tego nie wiemy, ale Google na pewno będzie próbowało.

podobne treści