news

Chiny zaprezentowały kolejny myśliwiec piątej generacji

Podczas tegorocznych pokazów lotniczych w Zhuhai w południowo-wschodnich Chinach, po raz pierwszy publicznie zaprezentowano najnowszy chiński myśliwiec piątej generacji Chengdu J-20.

Zainicjowana w 1996 roku China International Aviation & Aerospace Exhibition jest w założeniu okazją do tego, by zaprezentować światu najnowsze osiągnięcia coraz prężniej rozwijającego się chińskiego przemysłu lotniczego. W tym roku w ceremonii otwarcia uczestniczyły dwa myśliwce piątej generacji Chengdu J-20.

O pracach nad myśliwcami Chengdu J-20 wykonanymi w technologii stealth wiadomo od roku 2011, ale wczoraj maszyny zostały po raz pierwszy publicznie zaprezentowane. J-20 jest większym z pary opracowywanych obecnie chińskich myśliwców piątej generacji (drugim z nich jest Shenyang J-31), a pod względem swoich rozmiarów odpowiadałby amerykańskiemu myśliwcowi F-22 Raptor. Różni się jednak od niego pod względem konstrukcji – najbardziej charakterystyczną cechą chińskiego myśliwca jest to, że zastosowano w nim uskrzydlenie w tzw. „układzie kaczki”.

Niestety niewiele wiadomo na temat jego możliwości. Podczas wczorajszego pokazu chińscy piloci raczej nie popisywali się przed tłumami widzów. Obie maszyny przeleciały nad ich głowami dość spokojnie, później jedna z nich odleciała, a druga wykonała tylko kilka prostych akrobacji.

Według źródeł amerykańskich, J-20 ma mieć zasięg bojowy wynoszący około 2 tysięcy kilometrów i docelowo osiągać mach 2,5. Oczywiście nie wiadomo też jak wyglądają chińskie możliwości stealth w porównaniu do rozwiązań stosowanych przez Amerykanów.

Maszyny były za to dość głośne, co może oznaczać, że Chińczykom wciąż nie udało się opracować własnych silników, które mogłyby się równać z silnikami wykorzystywanymi przez amerykańskie lotnictwo, więc zmuszeni są do korzystania ze starszych rozwiązań rosyjskich.

Nie wiadomo też dokładnie, jakie zastosowania bojowe przewidują dla niego chińscy planiści. Prawdopodobnie maszyna ma być przeznaczona do niszczenia wrogich samolotów wsparcia oraz do niszczenia celów nawodnych, co mogłoby znacznie wzmocnić potencjał oddziaływania ChRL na Morzu Południowochińskim.

Zdjęcie: Twitter/Xinhua

podobne treści