naukanews

Chiny uruchamiają FAST, największy pojedynczy radioteleskop na świcie

Jeszcze do niedawna największym radioteleskopem o pojedynczej czaszy na świecie było oddane do użytku w 1963 roku Obserwatorium Arecibo. Jednak zmieniło się to wraz z wczorajszą inauguracją działania chińskiego radioteleskopu FAST.

Radioteleskop FAST, czyli Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope, jak sama nazwa wskazuje, ma 500 metrów średnicy, a jego czasza, umieszczona w dużej części w naturalnej niecce terenu, wykonana jest z 4450 perforowanych aluminiowych paneli w kształcie trójkąta o boku długości 11 metrów, wspartych na stalowych kablach przymocowanych do zewnętrznego pierścienia. Odbiornik, do którego kierowane są sygnały z czaszy, zawieszony jest na wysokości 140 metrów. Budowa zajęła pięć lat i pochłonęła równowartość około 180 milionów dolarów.

Nazwa radioteleskopu jest trochę myląca, ma on co prawda średnicę 500 metrów (czyli o 195 metrów większą niż dotychczasowy największy radioteleskop o pojedynczej czaszy na świecie), ale nie znaczy to, że całość zwierciadła będzie wykorzystywana jednocześnie – do skupiania fal radiowych efektywnie wykorzystywać będzie można jedynie część czaszy o średnicy zbliżonej do 300 metrów. Jest to spowodowane tym, że dzięki siłownikom regulującym położenie paneli, czaszą radioteleskopu FAST można do pewnego stopnia sterować, dzięki czemu możliwa będzie obserwacja dużo większego obszaru nieba niż w przypadku radioteleskopu w Arecibo.

Chińczycy chwalą się, że radioteleskop FAST został wyposażony w najlepszą na świecie aparaturę obserwacyjną, a w połączeniu z ogromnymi rozmiarami, ma stać się dla astronomów narzędziem o wyjątkowych wprost możliwościach.

Zanim jednak rozpoczną się prawdziwe obserwacje, FAST musi przejść fazę testów i kalibracji, która trwać będzie najbliższe trzy lata. Po tym czasie ogromny radioteleskop zacznie prowadzić obserwację pulsarów, poszukiwania wodoru w naszej i sąsiednich galaktykach czy sygnałów mogących świadczyć o istnieniu pozaziemskich cywilizacji.

Zdjęcie: fast.bao.ac.cn

podobne treści