internet

Chiny są gotowe do podjęcia dialogu w sprawie cyberataków

Choć po ostatnich wymianach oskarżeń o wzajemne cyberataki wydawało się to być niemożliwe, Chiny wyraziły wolę „konstruktywnego dialogu” w celu powstrzymania fali ataków, które swój początek mają w tym kraju.

W rozmowie z agencją Associated Press rzecznik chińskiego MSZ stwierdził, że „cyberprzestrzeń wymaga zasad i współpracy a nie wojen. Chiny są gotowe do podjęcia konstruktywnego dialogu i współpracy ze społecznością międzynarodową, włącznie ze Stanami Zjednoczonymi.”

Wczorajsze oświadczenie strony chińskiej wydaje się być odpowiedzią na coraz silniejsze komentarze w USA związane z cyberatakami wychodzącymi z terytorium Chin. Jeden z doradców Białego Domu, Tom Donilon wezwał nawet ChRL by ta „podjęła poważne kroki w celu wyjaśnienia i powstrzymania tych działań” i najwyraźniej Chińczycy są skłonni zademonstrować swoją dobrą wolę w tym zakresie.

Oczywiście przy tak postawionej sprawie, obie strony bardzo sprawnie ślizgają się nad kwestią chińskiej jednostki wojskowej numer 61398, której śledczy z firmy Mandiant przypisali odpowiedzialność za część ataków na amerykańskie instalacje. Nie będą przecież publicznie drążyli tej kwestii.

podobne treści