nauka

Chiny przygotwują się do kolejnej księżycowej misji

Tymczasem w Chinach trwają przygotowania do startu kolejnej księżycowej misji. Czwarta już misja w ramach programu Chang’e ma wystartować już 23 października.

Chińczycy nie zasypują gruszek w popiele. Po tym, jak w ubiegłym roku wysłali swój pierwszy księżycowy lądownik, przygotowują się właśnie do kolejnej księżycowej misji programu Chang’e. Sonda Chang’e 4, która ma wystartować 23 października z kosmodromu w Xichang, składa się z zapasowych elementów przygotowanych na potrzeby lądownika Chang’e 3, i tak jak ona będzie wyposażona w łazik.

Jednocześnie Chang’e 4 zostało przystosowane do tego, by przetestować część technologii projektowanych na potrzeby piątej misji programu Chang’e, która zakłada bezzałogowe lądowanie na powierzchni naszego satelity, pobranie próbek gruntu i dostarczenie ich na Ziemię. Space.com donosi, że jedną z tych technologii może być właśnie próba sprowadzenia orbitera sondy na Ziemę, po tym jak okrąży on Księżyc, ale jak zwykle w przypadku chińskiego programu kosmicznego, szczegóły pozostaną owiane tajemnicą. Przynajmniej do czasu, gdy komunistyczne władze ChRL nie postanowią pochwalić się kolejnym sukcesem.

podobne treści