news

Chiny jeszcze w tym roku chcą uruchomić prototyp najszybszego komputera na świecie

Już kilka lat temu Chińczycy wyprzedzili Amerykanów w dziedzinie budowy superkomputerów – aktualnie pierwsze dwa miejsce na liście najszybszych superkomputerów zajmują konstrukcje z ChRL, które wyprzedzają amerykańskiego Titana. Przewaga ta jednak najwyraźniej już nie wystarcza, ponieważ agencja Xinhua poinformowała o planach budowy superkomputera zupełnie nowej klasy.

Najszybszym superkomputerem świata jest obecnie uruchomiony w ubiegłym roku chiński Sunway TaihuLight, który może pochwalić się aż 10649600 rdzeniami i mocą obliczeniową 93 petaflopsów. Co prawda w Japonii oraz w USA planuje się budowę maszyn o jeszcze większych możliwościach, ale Chińczycy nie zamierzają dać się wyprzedzić i już teraz ogłaszają budowę maszyny, której moc obliczeniowa przekroczy granicę eksaflopsa.

Prototyp maszyny ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku, pełną sprawność ma ona jednak osiągnąć dopiero w 2020. Według zapowiedzi Chińczyków, projektowany superkomputer ma być około 200 razy szybszy od Tianhe-1, pierwszego superkomputera ChRL, którego moc obliczeniowa przekroczyła granicę jednego teraflopsa, i będzie mógł wykonywać co najmniej trylion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

Zdjęcie: TOP500

podobne treści