naukanews

Chiny i ESA zbudują wspólnie bazę na Księżycu?

Nie jest żadną tajemnicą, że Chiny mają własne plany w stosunku do Księżyca. Eksploracją naszego satelity zainteresowana jest także ESA. Okazuje się, że są szanse na wspólne badania Srebrnego Globu, które mogłyby zaowocować nawet powstaniem księżycowej bazy.

Chiny są bardzo zainteresowane Księżycem i w przyszłości planują wysłać na niego własną misję załogową. Na początek przyszłej dekady planowanych jest też wiele innych przedsięwzięć, a europejska ESA prowadzi z Chinami rozmowy na temat możliwości przeprowadzenia ich wspólnie.

Jednym z dyskutowanych pomysłów jest budowa ewentualnej bazy księżycowej, co potwierdzone zostało przez Tian Yulonga, sekretarza generalnego Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej. Z czasem baza ta mogłaby rozrosnąć się do rozmiarów małego miasta i stać się atrakcją dla kosmicznych turystów.

Zanim się to jednak stanie, minie wiele, wiele lat. W swoich wcześniejszych planach ESA zakładała budowę księżycowej bazy nie wcześniej niż za około 20 lat. Chińskie wsparcie, jeśli rzeczywiście dojdzie do skutku, na pewno ułatwi ich realizacje, ale raczej nie przyspieszy ich w znaczącym stopniu.

Zdjęcie: Flickr/sjmck

podobne treści