naukanews

Chiny chcą zbudować zderzacz cząsteczek większy od LHC

Jeśli chodzi o rozwój fizyki eksperymentalnej, najbliższe kilka dekad może być bardzo owocne, Wszystko dzięki temu, że Chiny chcą zbudować akcelerator cząsteczek, którego możliwości mają przewyższać możliwości Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Właściwie to zawdzięczać to możemy polityce i zwłaszcza temu, że Chiny chcą pokazać światu swoje rosnące możliwości technologiczne. Cóż, jeśli mają one szanse odcisnąć pozytywne piętno na rozwoju nauki, nie pozostaje nic innego, jak tylko temu przyklasnąć. Nie byłby to zresztą pierwszy raz, kiedy to nakłady na naukę traktowane są przez polityków jako sposób pokazania siły własnego kraju.

Niezależnie od powodów, pomysł budowy Circular Electron Positron Collider czyli CEPC, jest niezwykle ambitny. Choć budowę urządzenia zaproponowano po raz pierwszy w roku 2012, do tej pory nie wiadomo było, jak właściwie miałoby ono wyglądać, ani jakimi dysponować parametrami.

Zmieniło się to w ubiegłym tygodniu, kiedy to ujawniono liczącą około 500 stron specyfikację techniczną CEPC. Wynika z niej, że Chiny, kosztem około 5 miliardów dolarów, chciałyby zbudować zderzacz cząsteczek , który przewyższy znajdujący się w CERNie LHC.

Przede wszystkim, ma być jeszcze większy, ponieważ jego średnica wynosić będzie około 30 kilometrów. Budowa CEPC ma rozpocząć się w 2022 roku i według planu ma potrwać osiem lat. Zainstalowana w nim aparatura ma pozwolić na prowadzenie dokładnych badań między innymi nad tzw. bozonem Higgsa, ale także nad bozonami W i Z.

Po dziesięciu latach pracy z bozonami, CEPC ma przejść gruntowny remont, a na podstawie infrastruktury pozostałej po nim ma powstać Super Proton Proton Collider, który ma działać jak powiększona wersja dzisiejszego LHC. Ponieważ proponowany zderzacz ma dysponować mocą pięciokrotnie większą niż maszyna znajdująca się pod Genewą, chińskie urządzenie będzie potencjalnie mogło wytworzyć cząsteczki, który do tej pory nie udało się zaobserwować.

Teraz pozostaje „tylko” zbudować CEPC.

Zdjęcie: Flickr/Image-Editor

podobne treści