bizneswtf

Chiny chcą zbudować linię kolejową do USA

Obecnie najdłuższą linią kolejową na świecie jest zbudowana na początku ubiegłego wieku kolej transsyberyjska. Ale Chińczycy chcieliby to zmienić. Według Beijing Times ChRL przymierza się do budowy kolei, która miałaby połączyć Państwo Środka z Kanadą i USA.

Linia kolejowa, która miałaby rozpoczynać się w północno-wschodnich Chinach, miałaby mieć 13 tysięcy kilometrów długości (o ponad 3 tysiące więcej niż kolej transsyberyjska) i przebiegać przez Syberię, tunel o długości 200 kilometrów przeprowadzony pod Cieśniną Beringa, Alaskę, Kanadę aż do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. Średnia prędkość pociągu na tej trasie miałaby wynosić 350 kilometrów na godzinę, a cała podróż z Chin do USA zajmowałaby dwa dni.

Budowa najdłuższej linii kolejowej świata to nie lada wyzwanie. Nie wspominając już o tym, że zakłada ona zbudowanie najdłuższego na świecie podmorskiego tunelu. Chińska gazeta twierdzi jednak, cytując specjalistę z Chińskiej Akademii Inżynierii, Wanga Mengshu, że Pekin dysponuje technologią i środkami pozwalającymi na samodzielną realizację tego projektu. Jego temat miał już też zostać poruszony w rozmowach z państwami, przez które przebiegać miałaby ta linia kolejowa.

„Na razie trwają dyskusje. Rosja od lat myśli o podobnym projekcie,” stwierdził Wang.

Czy Chiny rzeczywiście zdecydują się rozpocząć tak ambitny projekt? Trudno stwierdzić. Jak podkreśla Guardian tylko jedno chińskie źródło twierdzi, że takie plany rzeczywiście istnieją, nie wiadomo też, czy Chińczycy rzeczywiście rozmawiali na ten temat z Rosją, Kanadą i USA. Ponieważ państwa te musiałyby w jakimś stopniu uczestniczyć w budowie tej linii kolejowej, bardziej prawdopodobne wydaje się, że Chińczykom mogłoby zależeć na podzieleniu się z nimi kosztami inwestycji, a nie na finansowaniu całości. Informacja podana przez Beijing Times może być też próbą wysondowania poparcia dla tego projektu za granicą, albo po prostu propagandą skierowaną do własnych obywateli.

Gdyby jednak Pekin rzeczywiście planował budowę linii kolejowej do USA, byłoby to jedno z największych przedsięwzięć inżynieryjnych w historii. Ale jeśli projekt nie dojdzie do skutku, nic straconego – w końcu o pomyśle połączenia tunelem Azji z Ameryką mówi się już od ponad 100 lat.

Zdjęcie: Flickr/Sharon Hahn Darlin

podobne treści