naukanews

Chiny chcą badać Marsa

Niedawno w Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej świętowano z okazji pierwszego w historii lądowania na tzw. ciemnej stronie Księżyca. A ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, chińscy naukowcy chcieliby rozpocząć program badania Marsa.

O tych zamiarach poinformował szef chińskiego programu badań Księżyca, Wu Weiren. Według niego po przeprowadzeniu misji Chang’e 4 rozpoczęcie programu badań Marsa byłoby „następnym naturalnym krokiem”.

„W ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat osiągnęliśmy wiele, ale wciąż dzieli nas duży dystans do największych światowych potęg [w dziedzinie podboju kosmosu],” stwierdził Weiren cytowany przez CNN. „Musimy przyspieszyć. W przyszłym roku wyślemy sondę, która wejdzie na orbitę Marsa i na nim wyląduje.”

Sądząc po tym, że w Chinach uruchomiono też bazę mającą symulować Marsjańskie warunki, można spodziewać się, że niebawem Pekin będzie chciał rozszerzyć swój program lotów załogowych i stanąć w szranki z NASA i SpaceX. Znajdująca się w północno-wschodnim Tybecie baza ma ponad 50 tysięcy metrów kwadratowych i może w niej przebywać jednocześnie 60 osób.

Marsjańskie plany nie oznaczają jednak, że Chiny zamierzają porzucić Księżyc. Zapowiedziana już kolejna sonda z serii Chang’e ma wylądować na Srebrnym Globie, pobrać próbki i dostarczyć je na Ziemię. Jeśli misja ta zakończy się powodzeniem Chiny będą trzecim krajem, po USA i Rosji, któremu się to uda.

Ilustracja: Flickr/J.Gabas Esteban

podobne treści