biznesinternet

Chiny cenzurują New York Times

Chińskie władze zablokowały chińską wersję strony New York Times w odpowiedzi na rewelacje dziennika na temat majątku premiera ChRL i jego rodziny.

Dziennik ujawnił, że rodzina premiera Wen Jiabao kontroluje majątek, którego wartość szacowana jest na 2,7 miliarda dolarów. Większość z tego majątku pojawiła się dopiero po dojściu Wen Jiabao do władzy. W wielu przypadkach powiązania rodziny premiera Chińskiej Republiki Ludowej ukrywane były dzięki sieci spółek i funduszy inwestycyjnych. W wielu przypadkach przedsięwzięcia te korzystały z hojnego dofinansowania ze strony chińskiego rządu.

Dla Wen Jiabao, który dba o to by być postrzeganym jako skromny i sympatyczny człowiek, informacje opublikowane przez dziennik były ciosem w ten wizerunek. Na tyle poważnym, że chińska machina ruszyła by zablokować rozpowszechnianie tych informacji. Zablokowano więc chińską wersję New York Times i zaczęto cenzurować serwisy, które przekazywały te informacje.

Przypadek New York Times jest świetnym przykładem tego jak w praktyce wykorzystywana jest kontrola nad Internetem (niezależnie czy będzie wprowadzona pod płaszczykiem bezpieczeństwa narodowego, walki z terroryzmem czy innych bredni), jeśli już jakiemuś państwu uda się ją uzyskać na swoim terenie. Wydarzenia tego roku pokazują, że, wbrew pozorom, pomysłom naszych polityków wcale nie jest tak daleko do chińskich standardów.

[Guardian, New York Times]

podobne treści