naukanews

Chińskie kiełki bawełny na Księżycu

Niecałe dwa tygodnie po historycznym lądowaniu na tzw. „ciemnej” stronie Księżyca, Chińczycy pochwalili się kolejnym sukcesem. W ramach przeprowadzonego na Srebrnym Globie eksperymentu biologicznego udało się im wyhodować tam roślinę.

Nie jest ona duża, ponieważ znajdujące się na Księżycu nasiono ledwo co zdążyło zakiełkować, ale siewka ta jest z pewnością najbardziej obserwowanym okazem bawełny w ostatnich latach. Szczególnie na Chongqing University, którego naukowcy odpowiedzialni są za przygotowanie eksperymentu. W jego ramach, Czang’e 4 zabrało na powierzchnię Księżyca specjalnie przygotowana kapsułę z ziemią, wodą i powietrzem, w której znajdowały się nasiona bawełny, rzepaku, rzodkiewnika, oraz ziemniaków, a także drożdże i poczwarki muszki owocowej.

Eksperyment z roślinami zaczął się dzień po wylądowaniu sondy Chang’e 4. Zdecydowano wtedy o podlaniu znajdujących się w pojemniku nasion zabraną z Ziemi wodą. Jak widać na przesłanych przez sondę zdjęciach, wewnątrz pojemnika zaczęła kiełkować bawełna.

„Jest to pierwszy przypadek w historii, gdy ludzie przeprowadzili eksperymenty dotyczące wzrostu biologicznego na powierzchni Księżyca,” podkreślił Xie Gengxin z Chongqing University, stojący na czele zespołu badaczy przeprowadzających doświadczenie.

Jest to rzeczywiście duży sukces Chińczyków, ale należy zwrócić uwagę na to, że co do swojej zasady eksperyment nie różnił się w znaczny sposób od eksperymentów z kiełkowaniem roślin w warunkach mikrograwitacji prowadzonych przez inne ośrodki naukowe na całym świecie od lat. Jedyna różnica jest taka, że Chiny przygotowany wcześniej pojemnik z ziemią zabrały na Księżyc.

Zdjęcie: Chongqing University via People’s Dialy

podobne treści