biznes

Chiński sąd zakazuje sprzedaży większości modeli iPhone’ów

Interesujące informacje napływają do nas z Chin. Tamtejszy sąd, w sprawie o naruszenie patentów toczącej się już od dwóch lat pomiędzy Apple i Qualcommem, w ramach postanowienia o zabezpieczeniu, wydał zakaz importu większości smartphone’ów Apple do Chin.

Jak donosi agencja Reutera, Apple otrzymało w Chinach sądowy zakaz importu i sprzedaży większości modeli iPhone’ów. W sprawie, która o naruszenie patentów toczy się tam pomiędzy Qualcommem a Apple, sąd przychylił się do wniosku Qualcommu, choć trudno oprzeć się wrażeniu, że w kraju, w którym wymiar sprawiedliwości kierowany jest przez partię, była to swego rodzaju odpowiedź na aresztowanie w Kanadzie, na prośbę USA, CFO Huawei.

Niezależnie od przyczyn, Apple nie może eksportować do ChRL, ani sprzedawać na ich terytorium następujących urządzeń: iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X. Zakaz nie objął swoim zasięgiem najnowszych smartphone’ów z jabłuszkiem, ale one i tak sprzedają się słabo.

Sporne patenty odnoszą się do zmiany rozmiaru obrazu i nawigowania w aplikacjach przy użyciu ekranu dotykowego i, jak podnosi Apple, od iOS 12 nie są wcale stosowane w oprogramowaniu iPhone’ów. Niezależnie od tego, Chiny są ogromnym rynkiem, a jeśli zakaz sprzedaży będzie się przeciągał, Apple boleśnie go odczuje. Wygląda więc na to, że duża część przychodów Apple zależy teraz od tego, jak bardzo chińskiemu sądowi będzie spieszyło się rozpatrzyć do końca sprawę pomiędzy Qualcommem a Apple.

Zdjęcie: Flickr/Will Clayton

podobne treści