samochodywynalazki

Chińska wyszukiwarka Baidu chce zbudować własny autonomiczny samochód

Wyszukiwarka Baidu określana jest często mianem „chińskiego Google”. Co prawda w Polsce nie słyszy się o niej często, ale to właśnie ona jest drugą pod względem popularności wyszukiwarką na świecie. Ale Chińczycy nie zamierzają na tym poprzestawać i najwyraźniej wzięli sobie do serca porównanie do Google – chińska firma zamierza stworzyć własny autonomiczny samochód.

Podczas rozmowy z serwisem TNW dyrektor Institute of Deep Learning w Baidu, Kai Yu, stwierdził, że chińska firma pracuje nad własnym projektem autonomicznego pojazdu. Jednocześnie skrytykował on podejście Google twierdząc, że całkowite wyeliminowanie wpływu człowieka na zachowanie pojazdu nie jest najlepszym pomysłem. W wizji Baidu autonomiczne samochody byłyby więc nadal wyposażone w kierownice czy pedały.

„Podchodzimy do tych rzeczy w diametralnie różny sposób. Myślę, że w przyszłości samochód powinien dać swobodę kierowcy, a nie całkowicie go zastępować. Swoboda ta oznacza, że samochód będzie na tyle inteligentny, że będzie mógł działać samodzielnie, jak koń, i podejmować decyzje w różnych sytuacjach drogowych,” stwierdził Kai Yu. „Jeśli kierowca będzie chciał przejąć kontrolę, będzie mógł to zrobić (…).”

Jeśli chodzi o techniczne rozwiązania, które zamierza zastosować w swoim pojeździe Baidu, Yu nie był zbyt wylewny. Przyznał jednak, że:

„Jest to właściwie inteligentny asystent, który na bieżąco zbiera dane na temat sytuacji drogowej i opracowuje je lokalnie. Nie nazywamy tego samochodem bez kierowcy. Uważam, że samochód powinien pomagać człowiekowi, a nie go zastępować, dlatego nazywamy to wysoce autonomicznym pojazdem.”

Pierwszy prototyp samochodu, nad którym pracuje obecnie Baidu, ma zostać zaprezentowany w przyszłym roku. Ciekawie będzie wtedy porównać możliwości obu autonomicznych pojazdów Google. Amerykańskiego i tego z ChRL.

podobne treści