news

Chińska stacja kosmiczna spadła do Pacyfiku

Tiangong-1, chińska stacja kosmiczna, nad którą dwa lata temu Pekin stracił kontrolę, spaliła się w atmosferze w poniedziałek w nocy naszego czasu. Jej szczątki wpadły do południowego Pacyfiku niedaleko Tahiti.

Tiangong-1 została wyniesiona na orbitę w 2011 roku. Składała się z dwóch modułów, serwisowego, wyposażonego w panele słoneczne, i mieszkalnego, w którym przebywali i pracowali chińscy taikonauci podczas pobytu na stacji. Łącznie misji do pierwszej, eksperymentalnej chińskiej stacji kosmicznej przeprowadzono dwie. Niestety w roku 2016 stracono nad nią kontrolę i już wtedy wiadomo było, że wcześniej czy później spadnie ona na Ziemię.

Ostatecznie stacja weszła w atmosferę 2 kwietnia o godzinie 8:15 czasu pekińskiego, czyli o godzinie 2:15 w Polsce. Większość z ważącej około 7,5 tony konstrukcji spłonęła w atmosferze. Nie potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia, że szczątki stacji mogą spaść na Sao Paulo, ponieważ elementy, które przetrwały przelot przez atmosferę, spadły do południowego Pacyfiku niedaleko Thaiti.

Zdjęcie: CMSA

podobne treści