newswynalazki

Chińska SI dostała(by) się na studia

W dziedzinie prac nad sztuczną inteligencją jedną z wiodących pozycji zajmuje niewątpliwie IBM ze swoim Watsonem, który wygrywa teleturnieje oraz pomaga lekarzom czy prawnikom. Ale amerykańska firma goniona jest na tym polu, między innymi przez chińskie Chengdu Zhunxingyunxue Technology, którego SI dostała się ostatnio na studia.

No, dostałaby się, gdyby było to możliwe. Stworzona przez nich sztuczna inteligencja o nazwie AI-MATHS miała bowiem za zadanie zdać część gaokao, chińskiego państwowego egzaminu na studia. Konkretnie jego część matematyczną.

SI, której oprogramowanie mieściło się na 11 serwerach odciętych od Internetu, skończyła pekińską wersję testu w 22 minuty, zdobywając 105 punktów ze 150 możliwych. Odpowiadając na pytania z innej części ChRL zdobyła punktów 100. Do przyjęcia na studia potrzebne jest zdobycie co najmniej 90 punktów.

Nie jest to więc oszałamiający wynik, a AI-MATHS nie jest dużą konkurencją dla około dziewięciu milionów potencjalnych chińskich studentów, którzy co roku przystępują do egzaminu. Na razie. Według planu opracowanego w chińskim ministerstwie nauki i technologii, które finansuje te badania, do 2020 roku SI ma zdać całość egzaminu na poziomie pozwalającym na przyjęcie na najlepsze chińskie uniwersytety.

„Rozwiązanie testu zajęłoby człowiekowi dwie godziny. Mam nadzieję, że uda nam się do przyszłego roku poprawić algorytmy i komputer zdobędzie więcej niż 130 punktów,” stwierdził w rozmowie z agencją Xinhua Lin Hui, CEO Chengdu Zhunxingyunxue Technology.

Ilustracja: Flickr/alansimpsonMe

podobne treści