wtf

Chińska replika Titanica z symulatorem morskiej katastrofy

Zatonięcie Titanica to chyba najbardziej znana katastrofa w historii transportu morskiego. Będzie to także motyw przewodni nowego parku rozrywki, który powstać ma w Chinach.

Inicjator przedsięwzięcia, spółka The Seven Star Energy Investment Group, nie zamierza jednak postawić kilku karuzel oblepionych logiem linii White Star – za równowartość około 165 milionów dolarów zamierzają oni zbudować replikę Titanica, która ma pełnić funkcje „muzeum” katastrofy najsłynniejszego chyba statku w historii. Główną atrakcją tego „muzeum”, ma być jednak „zaawansowany symulator 6D”, w którym setki odwiedzających będą mogły na własnej skórze przekonać się jak wyglądało zderzenie Titanica z górą lodową. Z wszystkimi tego konsekwencjami.

„Kiedy statek zderzy się z górą lodową wszystko będzie drżało,” mówi Su Shaojun, CEO The Seven Star Energy Investment Group. „Ludzie będą mogli poczuć zbliżającą się wodę dzięki efektom dźwiękowym i świetlnym. Będą myśleć: ‚zaraz utonę, muszę uciekać’.”

Firma twierdzi, że park rozrywki skupiony wokół tragedii, w której zginęło około 1500 osób, nie jest czymś niestosownym:

„Warto szerzyć ducha Titanica. Miłość i poczucie odpowiedzialności, które ujawniły się podczas tragedii są czymś uniwersalnym i przedstawiają duchowe bogactwo ludzkiej cywilizacji,” twierdzi Su.

Zastanawiam się, czy chodzi mu o butę, która towarzyszyła powstawaniu tego okrętu, absolutnie równe warunki w dostępie do zbyt małej ilości szalup ratunkowych, czy może o paniczny strach pasażerów, nad którym starano się zapanować strzelając do nich. Tak czy inaczej park rozrywki powstanie, a replika, wzorowana na Olympicu, siostrzanej jednostce Titanica, już za dwa lata zostanie zacumowana na rzecze Qi.

Ilustracja: Wikipedia/Willy Stöwer

podobne treści