krótka piłkawynalazki

Chińska odpowiedź na X-47B

Wygląda na to, że Chińczycy nie próżnują. Według informacji China Defense Blog już teraz mają własną wersję drony X-47B.

Choć bezzałogowy pojazd latający Northrop Grumman X-47B przechodzi dopiero testy, Chińczycy już teraz mają dronę, która łudząco go przypomina. Pomimo tego, że chińska konstrukcja dopiero przechodzi testy, znając tempo, z jakim Chińczycy potrafią dopiąć swego, można spodziewać się, że nowy pojazd stealth wejdzie do służby w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej szybciej, niż swój amerykański odpowiednik.

Według China Defense Blog maszyna, którą sfotografowano podczas testów kołowania na lotnisku, była wcześniej oficjalnie „studenckim projektem” rozwijanym w ramach 601 Instytutu Projektowania Samolotów. Jak się okazuje, jest jednak czymś dużo więcej niż tylko dziełem studentów.

Osiągi maszyny nie są znane, nie wiadomo także jaką broń będzie ona mogła przenosić. I raczej szybko się tego nie dowiemy – jakość zdjęć chińskiej maszyny sugeruje, że władze ChRL raczej nie przyłożyły ręki do ujawnienia tego projektu.

podobne treści