mobilenewssmartfony

Chińska firma prezentuje pierwszy składany smartphone

Okazuje się, że to ani nie Samsung, ani nie Huawei będą mogły pochwalić się tym, że jako pierwsze zaprezentowały światu składany smartphone. Tym może poszczycić się chińska firma Rouyu Technology, która w ubiegłym tygodniu zaprezentowała smartphone’a o nazwie FlexPai.

Choć raczej składane urządzenia obu wspomnianych wyżej firm zapiszą się bardziej w pamięci klientów. Dlaczego? Z wielu względów, z których jako pierwsze wymienić można choćby to, że FlexPai, choć zaprezentowany oficjalnie w ubiegłym tygodniu, do odbiorców trafi najwcześniej w przyszłym roku.

Spowodowane jest to tym, że urządzenie ma działać pod kontrolą układu Snapdragon 8150, który nie został jeszcze nawet oficjalnie zapowiedziany przez Qualcomma. O ile producenci urządzeń otrzymują zwykle dostęp do najnowszych układów wcześniej niż dowiaduje się o nich publika, tak prezentacja urządzenia, którego produkcja rozpocznie się najwcześniej w przyszłym roku, wydaje się być jedynie chwytem marketingowym, by móc powiedzieć, że „wyprzedziło się” Samsunga i Huawei.

Tak czy inaczej, co można powiedzieć już dziś na temat FlexPai? Głównie to, że jego ekran można rozłożyć. Elastyczny ekran urządzenia został zbudowany w technologii AMOLED, a po rozłożeniu ma przekątną 7,8 cala w formacie 4:3 i wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 na 1440 pikseli. Ale, choć trochę trudno w to uwierzyć, nie samym ekranem żyje FlexPai. Urządzenie wyposażone ma zostać także w 6 lub 8 GB pamięci RAM, a na dane przeznaczone będzie 128, 256 lub 512 GB. Całości dopełnia bateria 3800 mAh oraz podwójny aparat fotograficzny 16 i 20 megapikseli. Urządzenie ma działać pod kontrolą zmodyfikowanego Androida, który pozwoli na wyświetlanie w różnych obszarach ekranu różnych informacji po złożeniu urządzenia.

Czy FlexPai ma szanse zadomowić się na rynku? Co prawda Rouyu Technology nie jest za bardzo rozpoznawalne poza Państwem Środka, skąd się wywodzi, ale jednak jest to ogromny rynek, z wielkim potencjałem. Jednak na niekorzyść FlexPai działać będzie dość odległa data wprowadzenia urządzenia na rynek oraz cena, która, w zależności od wersji, ma wahać się od 8999 renminbi (około 5 tysięcy złotych) do aż 12999 renminbi (ponad 7 tysięcy złotych). Nie wspominając już o tym, że sposób jego składania wydaje się dość niepraktyczny, a współczesny klient skłonny zapłacić tyle za urządzenie, przyzwyczajony jest do mniejszych ramek. Na razie nie wiadomo, czy FlexPai będzie sprzedawany poza Chinami.

podobne treści