nauka

Chińscy naukowcy stworzyli prosięta, które świecą w ciemnościach

Naukowcy z South China Agricultural University pochwalili się niedawno, że dzięki manipulacjom genetycznym udało im się stworzyć 10 prosiąt, które świecą na zielono w świetle ultrafioletowym. Nie chodziło jednak o stworzenie nowego rodzaju oświetlenia, tylko o badania zmierzające w kierunku stworzenia nowego rodzaju terapii i leków.

Nie jest to pierwszy przypadek, w którym naukowcy tworzą fluorescencyjne zwierzęta, w sierpniu tego roku tureccy naukowcy stworzyli fluorescencyjne króliki. Technika, którą wykorzystano w obu przypadkach, opracowana została przez naukowców z University of Hawaii. W dużym skrócie polega ona na wyizolowaniu DNA odpowiedzialnego za kodowanie fluorescencyjnych białek w meduzach i wstrzyknięciu go w embriony świni.

Według naukowców takie badania mają w przyszłości przyczynić się do stworzenia tańszych i skuteczniejszych terapii dla ludzi. Odpowiednio zmodyfikowane genetycznie zwierzęta mogłyby po prostu produkować na przykład enzymy potrzebne do leczenia hemofilii, których wytworzenie w jest czasochłonne i drogie:

„Dzięki zwierzętom moglibyśmy produkować te enzymy dużo taniej niż w fabrykach, których postawienie kosztuje miliony dolarów,” mówi dr Stefan Moisyadi University of Hawaii.

Według niego obecność fluorescencyjnego białka nie wpłynęła w żaden sposób na fizjologię prosiąt, które powinny żyć tak samo długo, jak ich nie modyfikowani genetycznie krewni.

„Zielony kolor jest tylko wskaźnikiem tego, że metoda działa,” dodaje Moisyadi.

podobne treści