news

Chińscy naukowcy chcą wystawić własną sztuczną inteligencję przeciwko AlphaGo

Niedawne zwycięstwo AlphaGo w pojedynku z koreańskim mistrzem Go Lee Sedolem spowodowało, że niektórzy zaczęli poważnie zastanawiać się nad tym, czy sztuczne inteligencje nie przejmą władzy nad światem. Pojedynek pomiędzy dwiema sztucznymi inteligencjami w tej grze tylko zaostrzy te spekulacje.

Jak donosi serwis Venturebeat, zespół chińskich naukowców przygotowuje się do rzucenia wyzwania zbudowanej przez Google DeepMind sztucznej inteligencji AlphaGo. Na spotkaniu, które zorganizowane zostało wspólnie przez Chińskie Stowarzyszenie Go oraz Chińskie Stowarzyszenie na rzecz Sztucznej Inteligencji, które odbyło się w Pekinie, padła zapowiedź, że do końca tego roku zespół China Computer Go wyzwie na pojedynek AlphaGo.

Zapowiedź zbiegła się w czasie z wizytą Sundara Pichai’a, CEO Google, w Chinach, który, jak donosi państwowy dziennik China Daily, odwiedził jedną z najlepszych w Kraju Środka szkół Go. Jak wyjaśnia rzecznik Google, wizyta miała na celu „lepsze zrozumienie Go oraz Chin”.

Na razie nie wiadomo na jakich zasadach odbywać miałby się mecz Go pomiędzy sztucznymi inteligencjami, ani nawet czy Google przyjmie wyzwanie. Można jednak założyć, że zespołowi z Chin, kraju, w którym powstało Go, będzie na tym bardzo zależało.

Zdjęcie: Flickr/Chad Miller

podobne treści