ciekawostki

Chińscy giganci zapowiadają debiuty własnych samochodów autonomicznych

Rynek samochodów autonomicznych to w tej chwili obiekt najpoważniejszych westchnień całego światka technologii. Poza Google, Apple i Teslą, nad własnymi autami tego typu pracują też czołowi producenci z Chin, którzy zapowiedzieli debiut pierwszych „inteligentnych pojazdów” dla konsumentów z ich ojczyzny.

Mowa o Tencencie i Baidu, pałających chęcią zaznaczenia pozycji na swym podwórku przed ekspansją gigantów zza oceanu. Auto pierwszego z producentów zostanie przygotowane współpracy z Foxconnem, znanym montażystą iPhone’ów i ma być typowym autem dla przedstawiciela chińskiej klasy średniej. Zgodnie z zapowiedziami firmy, cena samochodu nie powinna przekroczyć 15 tysięcy dolarów, co ma zapewnić mu przewagę nad ewentualnymi ofertami konkurencji.

Nieco mniej wiadomo dziś o autonomicznym samochodzie Baidu. CEO firmy, Robert Li ujawnił w trakcie spotkania z mediami na konferencji naukowej, że jej debiutancki pojazd ma wyjechać na drogi jeszcze przed końcem 2015 roku. W przeciwieństwie do swego swego rywala, Baidu nie szuka pomocy o twórców gadżetów i zamierza połączyć siły z doświadczonym producentem samochodów, którego nazwę poznamy w ciągu nadchodzących miesięcy. Niestety, to tylko jeśli chodzi o ujawnione informacje na temat

Z dotychczasowych opisów wynika, że oba auta będą produktami niższej klasy od zapowiadanych tworów czy Google. Jest to spowodowane wymogami chińskiego rynku, a w tym głównie zasobnością portfeli przeciętnego mieszkańca tego kraju. Ma to jednak swoje plusy. Jak większość tworów o tym profilu, pojazdy Tencentu i Baidu powinny być relatywnie tanie, co zagwarantuje im sukces sprzedażowy w Państwie Środka. Masowość i wynikające z niej zyski mogą zaś przełożyć się na inwestycję w jakość oraz ewentualną ekspansję na Stany Zjednoczone i Europę.

Niemniej, takowa pozostaje na razie melodią niezwykle odległej przyszłości.

Źródło: Engagdget.com

podobne treści