wynalazki

Chińczycy zaprojektowali e-papier z grafenu

Jak donosi agencja Xinhua, firma OED Technologies z Guengzhou stworzyła nowy rodzaj elektronicznego papieru. Jest on wykonany z grafenu.

Grafen to struktura złożona z jednej warstwy atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Jest świetnym przewodnikiem ciepła oraz elektryczności. W tym ostatnim zastosowaniu jest nawet bardziej wydajny niż stosowany obecnie krzem. A dzięki przełomom w technologii jego produkcji jest coraz tańszy i wygodniejszy do pozyskania. Postanowili to wykorzystać Chińczycy i opracowali na jego podstawie papier elektroniczny, który mógłby zastąpić obecny e-papier.

Ich konstrukcja jest dużo bardziej giętka niż obecne rozwiązania, przez co można byłoby ją stosować nie tylko w czytnikach ebooków, ale także w urządzeniach, które byłyby na przykład noszone na ręce. Może też pochwalić się znacznie większą przepuszczalnością światła, co oznacza, że czytniki wyposażone w grafenowy papier elektroniczny byłyby znacznie jaśniejsze. Paradoksalnie taki e-papier mógłby być nawet tańszy niż rozwiązania stosowane obecnie. Wszystko przez to, że w odróżnieniu od papieru elektronicznego opartego na grafenie, do produkcji konwencjonalnego e-papieru wykorzystuje się ind, który jest dość drogi.

OED Technologies zakłada, że produkcję grafenowego e-papieru uda się uruchomić już w przyszłym roku.

Zdjęcie: Flickr/mobilyazilar

podobne treści