wynalazki

Chińczycy też mają drukarkę 3D, która pracuje w stanie nieważkości

Nie jest łatwo wydrukować coś w warunkach braku ciążenia. Dwa lata temu Amerykanom udało się stworzyć tego typu drukarkę, ale nikt tego wyczynu nie powtórzył. Aż do teraz, kiedy to chińscy naukowcy poinformowali o tym, że przetestowali własny projekt takiej drukarki.

Jak podaje dziennik China Daily, naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk przetestowali własny projekt drukarki 3D, która może pracować w stanie nieważkości. Co ważniejsze, zważywszy na to, że chińskie media czasem publikują przeróżne wiadomości, testy tej drukarki odbyły się we Francji. A właściwie nad nią, ponieważ przetestowano ją podczas 93 lotów parabolicznych, dzięki czemu można było przez 22 sekundy podczas każdego lotu odczuwać stan nieważkości. W tym czasie udało się przetestować dwie technologie wydruku oraz pięć różnych filamentów.

W porównaniu do amerykańskiej drukarki, chińska jest większa, co oczywiście przekłada się na wielkość drukowanych przedmiotów. Podczas testów udało się nawet wydrukować kilka przedmiotów, które mogą przydać się astronautom, wśród których znalazły się między innymi klucze nastawne, nakrętki, czy pręty.

Technologia druku 3D ma potencjał, by rzeczywiście zrewolucjonizować eksplorację kosmosu, głównie dzięki temu, że można byłoby drukować potrzebne elementy już na miejscu, przez co można byłoby zmniejszyć ilość zabieranego z Ziemi wyposażenia. Stoi przed nią jednak jeszcze wiele prób i przeszkód. Na razie najbardziej kompleksowe testy prowadzone są na pokładzie ISS, na którą już jakiś czas temu trafiła pierwsza drukarka amerykańska.

Zdjęcie: Xinhua/Liu Chan | Chinese Academy of Sciences

podobne treści