naukanewsWiadomość główna

Chińczycy chwalą się włóknem, z którego będzie można zbudować windę kosmiczną

To może być prawdziwy przełom. Chińscy naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie twierdzą, że udało im się opracować nowe włókno, które jest tak mocne, że będzie można z niego zbudować windę kosmiczną.

Jak podaje South China Morning Post, opracowane przez chińskich naukowców włókno zbudowano z nanorurek węglowych jest tak wytrzymałe, że jeden centymetr sześcienny tego materiału jest w stanie wytrzymać ciężar aż 160 słoni, czyli ponad 800 ton.

Nanorurki węglowe są wytrzymałe i nie jest to żadna nowość, ale w tym wypadku niezwykłe jest to, że chińskim naukowcom udało się także opracować metodę produkcji „ultradługich” włókien z tego materiału. Patent na ich produkcję został już według dziennika złożony, a praca opisująca część ich badań złożona została w Nature Nanotechnology.

Jeśli twierdzenia o wytrzymałości materiału, jaką chwalą się chińscy naukowcy, okazałyby się prawdziwe, potencjalnie mógłby posłużyć on do budowy windy kosmicznej – teoretycznej na razie konstrukcji, która pozwoliłaby wynosić na orbitę (lub opuszczać je na Ziemię), za ułamek obecnej kwoty. Istniejące dziś materiały pozwoliłyby na budowę takiego urządzenia na ciałach niebieskich o mniejszej niż Ziemia grawitacji, ale jak na razie nie mamy materiałów, które pozwoliłyby na budowę windy kosmicznej na Ziemi.

Oczywiście budowa urządzenia, którego centralnym elementem jest kabel o długości ponad 30 tysięcy kilometrów jeszcze długo się nie rozpocznie, ale odkrycie chińskich naukowców, jeśli się potwierdzi, może być przełomem, który umożliwi budowę windy kosmicznej w przyszłości.

Ilustracja: NASA/wikipedia

podobne treści