naukawtf

Chińczycy chcieliby sprowadzić asteroidę na Ziemię

Pomysł wydobywania surowców z asteroid ma masę plusów. Ma jednak też kilka minusów, do których należy między innymi wyzwanie, jakim jest przetransportowanie wydobytych surowców na Ziemię. Chińczycy nie zamierzają się jednak robić tego partiami i bawić się w półśrodki, ale już teraz zastanawiają się nad tym, jak na naszą planetę sprowadzać całe asteroidy.

Agencje kosmiczne wielokrotnie już badały asteroidy czy komety, a nawet jednej udało się na komecie wylądować, ale to dużo za mało, jeśli myślimy poważnie o korzystaniu z zasobów, które w tych ciałach niebieskich się znajdują. Co prawda NASA miała plan przechwycenia asteroidy i umieszczenia jej na orbicie Księżyca, ale plan ten został anulowany z powodu braku środków.

Tymczasem Chińczycy chcą iść jeszcze dalej, planują nie tylko złapać asteroidę, ale sprowadzić ją na Ziemię. Aby ją zbadać i skorzystać z jej zasobów.

Pomysł przedstawiony został na niedawnym sympozjum odbywającym się w Shenzhen przez badacza z Chińskiej Akademii Nauk, Li Mingtao. To właśnie jego zespół pracuje nad sposobami na sprowadzenie asteroidy na Ziemię.

Według niego przyszła misja tego typu mogłaby się skupiać na asteroidach, których orbity przecinają się z orbitą Ziemi. Po pierwsze nie są one daleko, a po drugie techniczna możliwość ich sprowadzenia sprawiłaby, że przestałyby one być dla nas zagrożeniem.

Pomysł zespołu Li Mingtao zakłada wysłanie roju dronów, których zadaniem będzie najpierw otoczenie asteroidy jakimś rodzajem „worka”, a później zmianę jej kursu. Asteroidy te nie mogłyby być za duże, zespół Li Mingtao rozważał obiekty o masie wynoszącej około kilkuset ton. W ostatniej fazie drony miałyby zamocować na asteroidzie osłonę termiczną, która pozwoliłaby wyhamować obiekt do prędkości, przy których powinna ona wylądować na Ziemi w całości. Przynajmniej z grubsza.

Oczywiście obecnie wszystkie wymagane do przeprowadzenia takiej misji technologie nie istnieją, ale Li ze swoim zespołem pracuje nad osłoną termiczną, która mogłaby zostać podczas niej wykorzystana. Li szacuje, że jeśli znalazłaby się wola wprowadzenia tego pomysłu w życie, to odpowiednie technologie można byłoby opracować w ciągu dekady.

Ilustracja: NASA/JPL

podobne treści