newswtf

Chińczycy chcą w 7 miesięcy wybudować najwyższy budynek świata

Znajdująca się w Dubaju Burdż Chalifa może i jest najwyższym budynkiem świata, ale z pewnością nie pozostanie nim długo. Chińczycy planują bowiem w najbliższym czasie wznieść jeszcze wyższy wieżowiec.

Pisząc „w najbliższym czasie” mam na myśli najbliższe kilka miesięcy. Chińska firma Broad Sustainable Construction ma zamiar postawić budynek, który będzie miał 838 metrów wysokości. Wieżowiec o nazwie Sky City ma stanąć w chińskim mieście Changsha. Nie byłoby w tym nic aż tak niezwykłego, gdyby nie fakt, że budynek ma być ukończony do końca tego roku a jak na razie Chińczycy nie wylali nawet fundamentów.

W jaki sposób zamierzają więc wybudować najwyższy wieżowiec świata w ciągu siedmiu miesięcy? Tak jak towarzysze z kraju rad, którzy eksportowali w częściach pałace kultury i nauki, tak samo Chińczycy zamierzają zbudować swoją gigantyczną wieżę z prefabrykatów. Przez cztery miesiące 19 tysięcy robotników pracować będzie przy produkcji elementów wieżowca, w ciągu kolejnych trzech miesięcy mają one zostać złożone w najwyższy budynek świata.

Dzięki temu, że wieżowiec zbudowany będzie z prefabrykatów, taką samą konstrukcję będzie można postawić w każdym miejscu na Ziemi. Choć można przypuszczać, że preferowane będą chińskie miasta – Broad Sustainable Construction uważa, że ich projekt jest jedną z możliwych odpowiedzi na rosnący problem przeludnienia. Na 220 piętrach Sky City znajdzie się miejsce na mieszkania, biura, szkoły, obiekty rekreacyjne a nawet szpital. W mieszkaniach, które będą miały od 60 do 464 metrów kwadratowych, zamieszkać ma 4450 rodzin. BSC twierdzi także, że budynek jako całość będzie pięć razy bardziej efektywny energetycznie niż gdyby budować to wszystko w konwencjonalny sposób. Sky City ma być także odporne na trzęsienia ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia BSC, nie ma powodu by nie wierzyć w to, że Sky City uda się zbudować w ciągu siedmiu miesięcy. To właśnie ta grupa może pochwalić się między innymi zbudowaniem trzydziestopiętrowego hotelu w ciągu 15 dni.

podobne treści