biznesnews

Chińczcy zbudują narodowy OS na Ubuntu

Ostatnie plany rozwoju Ubuntu najwyraźniej bardzo spodobały się w Chinach. Do tego stopnia, że rząd ChRL postanowił właśnie na Ubuntu oprzeć najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego.

I nie, nie mówimy tu o Red Star OS, który jest pomysłem północnokoreańskich inżynierów. Chińska wersja Kylin OS i zaprezentowana została po raz pierwszy w roku 2007. Z tym, że tamten system operacyjny oparty był na leciwym już jądrze Mach. W ramach nowej strategii, która w pięcioletnim okresie skupiać się będzie na promocji w Chinach wygodnych, standardowych i darmowych rozwiązań open source, jego nowa wersja oparta zostanie właśnie na Ubutnu.

Ale Ubuntu Kylin OS, czyli dostosowana (przez Canonical we współpracy z chińskimi specjalistami) do chińskich realiów wersja systemu, która ma pojawić się już w w przyszłym miesiącu, to dopiero początek. Chińczycy duże nadzieje upatrują także w przyszłych mobilnych wersjach Ubuntu, które, przynajmniej z punktu widzenia chińskiego ministerstwa przemysłu i technologii informacyjnych, mogłyby stać się panaceum na totalną dominację Androida na tamtejszym rynku. Nie trzeba dodawać, że taka wizja musi być bardzo kusząca dla Canonical.

podobne treści