wynalazki

Cheetah z MIT może już przeskakiwać przeszkody

W ubiegłym roku naukowcy z MIT spuścili ze smyczy swojego robota o nazwie Cheetah. Teraz okazuje się, że nie tylko może on biegać bez uprzęży zabezpieczającej z prędkością 15 km/h, ale może też przeskakiwać nad przeszkodami.

Pod warunkiem oczywiście, że przeszkody te nie będą zbyt wysokie. Obecnie górną granicą jest 40 centymetrów. Jest to możliwe dzięki nowemu oprogramowaniu, które wykrywa przeszkody na drodze robota i w taki sposób kieruje ruchami robota, by mógł on bez problemu nad nimi przeskoczyć. Naukowcy z MIT chwalą się, że ich czworonożny robot jest pierwszym urządzeniem tego typu na świecie, które może autonomicznie pokonywać w ten sposób przeszkody.

Nie jest to jednak pierwszy noszący nazwę Cheetah. Przejęta w 2013 roku roku przez Google firma Boston Dynamics, w ramach grantu przyznanego przez DARPA, opracowała już kiedyś podobnego robota o tej samej nazwie, który jednak został rozwinięty w urządzenie nazwane później WildCat. Stworzony przez MIT Cheetah również powstał w ramach grantu przyznanego przez tę agencję, więc podobieństw jest więcej.

W odróżnieniu jednak od innych robotów, Cheetah opracowany przez MIT używa trochę innej technologii do poruszania się – zamiast zwiększać swoją prędkość przez szybsze poruszanie kończynami, oprogramowanie stara się zmaksymalizować siłę nacisku podczas każdego kroku w taki sposób, by robot poruszał nogami z taką samą częstotliwością, ale by kroki te były większe. Wymagało to skonstruowania specjalnych silników elektrycznych, ale naukowcy z MIT mają nadzieję, że dzięki temu podejściu uda się w przyszłości zwiększyć prędkość robota do prawie 50 kilometrów na godzinę.

podobne treści