wynalazki

Cheetah 3: robot bez kamer, który świetnie radzi sobie z przeszkodami

Nie tylko Boston Dynamics zajmuje się pracami nad czworonożnymi robotami. Podobne prace prowadzone są także na MIT, który może pochwalić się wyjątkowo zwrotną maszyną o nazwie Cheetah 3.

Trzecia wersja robota Cheetah autorstwa specjalistów z MIT potrafi biegać po nierównym terenie, skakać i wchodzić po schodach. Czyli właściwie dokładnie to, co zrobić mogą inne podobne roboty. Cheetah 3 różni się jednak od nich w jeden, bardzo istotny sposób – robot pozbawiony jest czujników otoczenia, a wszystko co robi, robi właściwie „na ślepo”.

Urządzenie wielkości sporego labradora zostało specjalnie zaprojektowane w ten sposób, by wszystkie swoje ruchy mogło wykonywać bez polegania na kamerach. Zamiast tego urządzenie odnajduje drogę w inny sposób.

„Jest wiele sytuacji, z którymi robot musi sobie poradzić bez zbytniego polegania na obrazie,” tłumaczy projektant Cheetah 3, Sangbae Kim z MIT. „Obraz może być niedokładny, zaszumiony, kamera może się zepsuć, a jeśli polega się za bardzo na obrazie, robot będzie bardzo dokładny w swoich ruchach, ale jednocześnie powolny. Dlatego zależało nam, by nasz robot bardziej polegał na informacjach związanych z dotykiem. Dzięki temu może poradzić sobie z niespodziewanymi przeszkodami poruszając się jednocześnie szybko.”

Ale prawdziwe pierwsze skrzypce w Cheetah 3 grają algorytmy, których zadaniem jest przewidzenie, gdzie w danej chwili powinny znajdować się poszczególne nogi robota. Przykładowo, jeśli jedna z nóg trafi na leżącą deskę, korpus urządzenia lekko się przechyli, co zostanie odnotowane przez czujniki wychylenia. Dane na ten temat trafią w czasie rzeczywistym do komputera maszyny, który obliczy czy każda z pozostałych nóg powinna się wychylić lub ugiąć, by całość utrzymała równowagę. Robot wykonuje takie obliczenia dla każdej z nóg 20 razy na sekundę, dzięki czemu może sprawnie pokonywać najróżniejsze przeszkody, takie jak na przykład żwir, rozrzucone po schodach deski, a nawet wykonywać skoki.

Naukowcy z MIT mają nadzieję, że w przyszłości roboty takie, jak Cheetah 3, znajdą zastosowanie w sytuacjach, w których wysłanie ludzi będzie bardzo utrudnione.

podobne treści