newsportale społecznościowewtf

Chcesz wizę do USA? Podaj wszystkie swoje konta w social media

Jak donosi BBC, o wizę do USA będzie jeszcze trudniej. Departament Stanu opublikował nowe regulacje, według których każdy ubiegający się o wizę będzie musiał pochwalić się przed amerykańskim urzędnikiem wszystkimi swoimi kontami w mediach społecznościowych oraz przekazać wszystkie używane przez siebie w ciągu ostatnich pięciu lat numery telefonów oraz adresy email.

Jak szacują Amerykanie, obowiązek ten dotyczyć będzie ponad 14 milionów osób rocznie, gdyż objęci nim będą także osoby ubiegające się o wizę turystyczną czy szkolną. Do tej pory objęte były nim tylko osoby, które wytypowano do głębszego sprawdzenia, na przykład takie, które przebywały w przeszłości na obszarach kontrolowanych przez grupy terrorystyczne. Teraz jednak objęci zostaną nim praktycznie wszyscy aplikujący. Zatajenie jakiejś informacji może skutkować „poważnymi konsekwencjami imigracyjnymi”, czyli zapewne odmową wydania wizy.

„Nieustannie pracujemy nad tym, by ulepszyć mechanizm sprawdzania podróżnych, by lepiej chronić obywateli USA, a jednocześnie wspierać legalne podróże do USA,” twierdzą przedstawiciele Departamentu Stanu.

Nowe regulacje już teraz są krytykowane i to nie tylko przez osoby, które w przyszłości będą musiały wyspowiadać się z każdego używanego przez siebie adresu email. Według American Civil Liberties Union (ACLU), amerykańskiej organizacji broniącej praw człowieka, nie ma żadnego dowodu na to, że takie monitorowanie social media przynosi jakiekolwiek pożądane rezultaty. Według ACLU, jedynym efektem będzie to, że przyszli podróżni zaczną sami cenzurować swoje wypowiedzi online.

Ilustracja: Flickr/Christina und Hagen Graf

podobne treści