news

Chcesz kupić komórkę w Chinach? Pokaż dowód!

Chiński rząd wprowadza obowiązek okazania dowodu tożsamości przy zakupie
telefonu komórkowego „w ramach kampanii przeciw globalnej epidemii
spamu, wiadomości o treści pornograficznej oraz fali przestępczości
związanej z korzystaniem z komórek”.

Obywatele Państwa Środka na pewno się cieszą, że rząd chce w ten sposób uwolnić ich od niechcianych wiadomości. Obrońcy praw człowieka wspominają o możliwości kontrolowania prowodyrów protestów za pomocą technologii. Podają za przykład Iran, gdzie komórki i Twitter ułatwiły w ubiegłym roku opozycjonistom organizowanie spontanicznych demonstracji antyrządowych.

Wymóg legitymowania się przy kupnie telefonu wprowadzono w wielu krajach, także europejskich, po serii zamachów bombowych detonowanych zdalnie przy użyciu komórek. Wiele rządów sądzi także, że jest to sposób na zwalczanie przestępczości zorganizowanej. Przestępcy radzą sobie z zakazem, przestawiając sprzedawcom sfałszowane dowody tożsamości.

W Chinach aktywnych jest 800 milionów numerów telefonów komórkowych. Jest co kontrolować, tylko skąd wziąć tyle kontrolujących? [Brian Barrett/giz, SF Gate, BoingBoing]

podobne treści

  • gentlemen

    czy ja wiem czy to taki zły pomysł?…

  • miki2u

    Zly bo kto chce byc anonimowy to i tak znajdzie na to sposob. Ucierpia na tomiast niewinni obywatele ktorych dzieki skojazeniu nr dowodu z nr telefonu i nr Imei tel. bedzie mozna latwiej sledzic i kontrolowac ich poczynania. Wszakze najwieksza bronia jest informacja.