newssprzęt

CES: NVIDIA pokazała swój nowy procesor mobilny – Tegra X1

Styczniowe targi CES w Las Vegas są od zawsze wspaniałym miejscem dla firm, pragnących rozpocząć nowy rok od hucznej prezentacji swych najznamienitszych produktów. Jak zwykle, światową stolicę hazardu odwiedziła dziś także amerykańska NVIDIA, która pokazała na swej konferencji nowy procesor mobilny – Tegra X1 – będący pierwszym układem tego typu o mocy obliczeniowej na poziomie 1 teraflopsa.

Tak imponujące osiągi oznaczają, iż chip ten jest zdecydowanie najszybszym produktem tej kategorii na rynku o wydajności zbliżonej do najlepszych superkomputerów sprzed 15 lat. Za jego działanie odpowiada zestaw złożony z 4 rdzeni Cortex A57 oraz 4 jednostek Cortex A53, przejmujących kontrolę nad gadżetem w miarę jego zapotrzebowania na moc. Na pozostałą część jego wyposażenia składa się procesor graficzny oparty na architekturze Maxwell, korzystający z 256 rdzeni CUDA i obsługujący multum najistotniejszych silników, czy bibliotek, jak Unreal Engine 4, DirectX 12, OpenGL ES 3.1, czy OpenGL 4.5. Całość ma gwarantować nawet dwukrotnie większą wydajność aniżeli zeszłoroczny chip NVIDII, Tegra K1.

Co jasne w wypadku każdego układu dla urządzeń mobilnych, bardzo ważną zaletą X1 ma być jego ogromna efektywność, objawiająca się w niskim zużyciu energii przy bardzo wysokich osiągach. By udowodnić, iż chip wspina się na absolutny szczyt tej dziedziny, przedstawiciele firmy zaprezentowali na swej konferencji klip „Elemental”, czyli demo stworzone w Unreal Engine 4, wykorzystywane przy niemal każdym pokazie produktów tego typu. Mimo, że nie obyło się bez kilku zacięć – wideo okazało się naprawdę dobrym świadectwem możliwości układu, który wyrenderował je ponoć przy zużyciu zaledwie 10 watów energii. Dla porównania, konsola Xbox One i jedna z dwuletnich kart NVDII potrzebują do tego celu odpowiednio 10-cio i 30-krotnie większych pokładów mocy. Robi wrażenie.

Zgodnie z zapowiedziami NVDII, Tegra X1 trafi na rynek już w połowie tego roku i nie będzie dedykowana wyłącznie tradycyjnym gadżetom mobilnym, w rodzaju tabletów czy smartfonów. Według współzałożyciela i obecnego szefa firmy, Jena-Hsun Huanga, procesor ten ma stanowić trzon jej nowej platformy samochodowej, NVIDIA Drive. Chip, a właściwie ich zestaw, ma odpowiadać za jakość obrazu wyświetlanego na monitorach wewnątrz pojazdu, jak i obliczenia w komputerze pokładowym. Amerykański gigant nawiązał współpracę z niemieckim Audi, które ma zapewne stać się producentem pierwszego samochodu wykorzystującego możliwości systemu.

W przyszłości układ  licznych ma trafić do wyposażenia licznych aut autonomicznych, ale nim tak się stanie zagości on w specyfikacji wielu tradycyjnych gadżetów, zamieniając je w bandę doprawdy niepozornych potworów.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści