newsWiadomość główna

CES 2019: IBM prezentuje pierwszy komercyjny komputer kwantowy

Komputery kwantowe istnieją już od jakiegoś czasu. Ale zwykły użytkownik raczej nie ma możliwości zapoznać się z ich możliwościami, ponieważ zwykle znajdują się one w największych laboratoriach. IBM zamierza to jednak zmienić i prezentuje pierwszy komercyjny komputer kwantowy.

Tegoroczne targi CES mogą przejść do historii jako przełomowe wydarzenie. Przynajmniej w dziedzinie komputerów kwantowych. Co prawda dzięki takim firmom jak między innymi D-Wave Systems były już one dostępne od lat, ale do działania wymagały one specjalistycznego sprzętu i warunków laboratoryjnych. Teraz jednak IBM zaprezentował 20 kubitową maszynę Q System One, która może być przewożona i po prostu postawiona w miejscu docelowym.

Nie znaczy to jednak, że komputer kwantowy IBM nagle trafi „pod strzechy”, nic z tych rzeczy. Po pierwsze dlatego, że IBM na razie nie zamierza ich sprzedawać, a nawet gdyby zaczął, ich cena z pewnością ograniczy liczbę potencjalnych klientów do największych korporacji i instytucji rządowych, a po drugie urządzenie ma rozmiar sporej szafy o boku długości 2,7 metra.

Za to stylowej. Obudowa Q System One wykonana jest z przezroczystego szkła borokrzemowego o grubości ponad centymetra, podczas gdy rama z aluminium i stali. Całość jest tak zaprojektowana, by utrzymywać we wnętrzu obudowy temperaturę odpowiednio niską do przeprowadzania obliczeń kwantowych oraz tłumić jak najwięcej potencjalnych drgań, które mogą prowadzić do dekoherencji kubitów.

Jednocześnie IBM podkreśla, że to dopiero początek prawdziwego rozwoju tej technologii, a „system jest łatwy w obsłudze i został zaprojektowany tak, by można było go ulepszać”.

Celem budowy komputera kwantowego, który nie musi stać w laboratorium, jest jednak poszerzenie dostępu do tej technologii. I właśnie to zamierza zrobić IBM. Firma zapowiedziała, że w drugiej połowie tego roku uruchomi w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork centrum obliczeniowe IBM Q Quantum Computation Center, dzięki któremu moce obliczeniowe komputerów Q System One zostaną udostępnione w chmurze partnerom IBM.

podobne treści