news

Celnicy w Lublinie zatrzymali już ponad 100 paczek z Chin

W październiku tego roku pojawiły się pierwsze informacje o tym, że służby celne zmierzają dużo dokładniej kontrolować przesyłki z Chin, między innymi z takich serwisów jak popularny AliExpress. Powołano nawet do życia specjalny Oddział Celny Pocztowy w Lublinie, który właśnie chwali się pierwszymi sukcesami.

Jak podaje gazeta.pl celnicy ze specjalnie w tym celu powołanego Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie zatrzymali już ponad sto przesyłek z Chin, których adresaci będą teraz musieli zapłacić stosowne podatki lub cło. Liczba może i jest niewielka, ale jest to dopiero początek, a dane dotyczą tylko grudnia ponieważ to w tym miesiącu rozpoczęły się pierwsze kontrole.

Jak podaje Marta Szpakowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, zatrzymano już ponad sto przesyłek, a kolejne 150 paczek czeka na podobne decyzje. Ich odbiorcy będą musieli uiścić stosowny podatek lub cło, jeśli chcą odebrać swoje paczki.

Oczywiście nie wszystkie paczki są drobiazgowo sprawdzane – do kontroli w Lublinie trafia każdego dnia kilka kontenerów przesyłek, a w każdym z nich znajduje się kilkanaście tysięcy przesyłek. Do drobiazgowej kontroli trafiają te, które wzbudzą podejrzenia celników. Biorąc pod uwagę popularność, jaką cieszą się w Polsce zakupy na chińskich serwisach, pracownicy Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie nie będą narzekać na brak pracy.

Zdjęcie: Flickr/Thomas’s Pics

podobne treści