internetprogramy

CCleaner padł ofiarą hackerów


Ponad dwa miliony użytkowników oprogramowania do optymalizacji komputerów mogło paść ofiarą hackerów, którym udało się w sierpniu zainfekować dwie aktualizacje tego programu.

CCleaner to popularny program do optymalizacji i czyszczenia komputerów, który w lipcu został przejęty przez Avasta. Korzystało z niego wtedy około 130 milionów użytkowników. Niestety, jak donosi agencja Reutera, miesiąc później hackerom udało się zainfekować aktualizacje CCleaner v5.33.6162 oraz CCleaner Cloud o numerze v1.07.3191 własnym kodem. W rezultacie obie wersje zawierały kod, który bez wiedzy użytkowników mógł łączyć się z internetem i instalować niechciane programy.

Rzecznik prasowy firmy Piriform, która rozwija CCleanera, potwierdził, że zainfekowane wersje zostały pobrane przez 2,27 miliona użytkowników. Zaleca im, by usunęli oprogramowanie i zainstalowali jego najnowszą wersję. Na szczęście (dzięki czemu udało uniknąć się jeszcze większego zagrożenia), program nie aktualizuje się automatycznie, więc użytkownicy muszą zrobić to ręcznie.

Zdjęcie: Flickr/Adam N. Ward

podobne treści