newssmartfonyWiadomości promowane

Canonical chce zebrać 32 miliony dolarów na stworzenie Ubuntu Edge

Co prawda pierwsze urządzenia z Ubuntu Phone mają pojawić się już w październiku tego rok, ale Canonical nie zamierza zostawić wszystkiego w rękach doświadczonych producentów – firma zamierza sama opracować urządzenie o nazwie Ubuntu Edge. I potrzebuje do tego pomocy entuzjastów.

Można powiedzieć, że jest to pomoc dość wymierna, ponieważ  Canonical rozpoczęło kampanię crowdsourcingową, której celem jest zebranie 32 milionów dolarów na opracowanie urządzenia. Ubuntu Edge ma być smartphonem wyposażonym w ekran o rozdzielczości 720p i przekątnej 4,5 cala, 4GB pamięci RAM, wielordzeniowy procesor oraz aż 128 GB pamięci wewnętrznej. Urządzenie ma być wyposażone w dwie anteny LTE by można było z korzystać z najszybszej transmisji danych zarówno w Europie jak i w USA.

Użytkownicy, którzy jeszcze dziś zdecydują się wesprzeć projekt kwotą 600 dolarów mają otrzymać go w maju 2014 roku. Od jutra trzeba będzie na ten cel przeznaczyć już 830 dolarów. Co ciekawe urządzenie będzie dostarczane użytkownikom z dwoma systemami operacyjnymi. Podczas włączania będzie można wybrać Androida lub Ubuntu Phone.

Interesująca jest także bateria urządzenia. Ma ona zostać wykonana w innowacyjnej technologii polegającej na wykonywaniu anody akumulatora litowo-jonowego z nanocząsteczek krzemu. Dzięki temu pojamność takiego akumulatora wzrasta trzykrotnie w stosunku do zwykłego akumulatora litowo-jonowego a czas ładowania znacząco maleje.

Ubuntu Edge ma mieć dość minimalistyczny wygląd, który przywodzi na myśl trochę stylistykę Microsoft Surface. Ale nie tyle o wygląd w tym wypadku chodzi, co o możliwości tego urządzenia. Canonical zapowiada, że Edge będzie w pełni korzystało z założeń nowego Ubuntu. Przede  wszystkim przekłada się to na możliwość podłączenia zewnętrznego monitora, klawiatury i myszki i zamienienia smartphone’a w pełni funkcjonalnego desktopa.

Ubuntu Edge nie ma być bezpośrednią konkurencją dla nadchodzących urządzeń z Ubuntu Phone na pokładzie, ma to być raczej próba przyspieszenia innowacji w dziedzinie technologii mobilnych. Dlatego urządzenie nie będzie sprzedawane detalicznie – trafi tylko do osób, które wesprą projekt za pośrednictwem Indiegogo.

Oczywiście zakładając, że uda się zebrać środki na stworzenie urządzenia. Jeśli tak, Ubuntu Edge stanie się absolutnym rekordzistą pod względem ilości pieniędzy zebranych w ten sposób, przebijając trzykrotnie sukces Pebble, które zebrało 10 milionów dolarów na skonstruowanie inteligentnego zegarka.

Zbiórka dopiero się rozpoczęła a zebrano już ponad 700 tysięcy dolarów, może więc Ubuntu Edge jednak stanie się rzeczywistością.

podobne treści