fotonews

Canon patentuje HDR w aparacie

Canon ma nowy pomysł na robienie zdjęć HDR. Wcześniej, by zrobić zdjęcia o wysokiej dynamice, takie jak to powyżej, trzeba było łączyć kilka fotografii w postprodukcji. Dzięki nowemu patentowi, cały proces będzie się odbywał w samym aparacie – piksel po pikselu.

Robienie zdjęć HDR polega na fotografowaniu tego samego obiektu przy różnych czasach ekspozycji, a potem łączenie ich w jedno z pomocą specjalnego oprogramowania. Chodzi tu o stworzenie efektu, który bardziej odpowiada widzeniu ludzkiego oka. Wiele takich zdjęć można znaleźć w internecie, na przykład tutaj.

Nowy patent Canona pozwala jednak na przeprowadzenie całego, skomplikowanego procesu w całości w aparacie. Aparat ma wykonywać pierwsze, wstępne zdjęcie, a dopiero potem zdjęcie właściwe. Czas ekspozycji dla każdego piksela będzie ustalany na postawie zdjęcia wstępnego tak, by uchwycić jak najwięcej szczegółów zarówno w obszarach zacienionych, jak i oświetlonych.

Canon's In-Camera HDR Patent Will Let You Take Pictures Like This

Co prawda są już aparaty, które robią zdjęcia HDR, ale wykonują je raczej metodą chałupniczą. Natomiast dostosowywanie czasu ekspozycji dla każdego piksela może być prawdziwą rewolucją. I może dać Canonowi przewagę w wielkiej wojnie producentów aparatów, która toczy się na coraz to nowych polach. [Casey Chan/giz, PhotographyBay]

podobne treści