naukanews

Cały Wszechświat w czarnej dziurze

Czyżbyśmy wszyscy zrodzili się z czarnej dziury? Pracujący w Stanach polski naukowiec twierdzi, że tak. Uważa on, że każda czarna dziura kryje w swym wnętrzu mały, alternatywny wszechświat. A nasz Wszechświat może być po prostu wnętrzem czarnej dziury innego.

Według dr. Nikodema Popławskiego, polskiego astrofizyka pracującego na Uniwersytecie Indiany, materia pochłonięta przez czarną dziurę eksploduje gdzieś po jej drugiej stronie, dając początek całkiem nowym wszechświatom. To by wyjaśniało co spowodowało Wielki Wybuch, który dał początek naszemu Wszechświatowi. Cała materia po prostu wyskoczyła z innego, znacznie większego uniwersum.

Fizycy już od dawna mieli problem z czarnymi dziurami. Zostały przewidziane przez Ogólną Teorię Względności Einsteina. Nie można zaobserwować ich bezpośrednio, gdyż nie emitują żadnego światła, ale skutki ich działalności widzimy na przykład w centrum naszej galaktyki. O czarnych dziurach wiemy wszystko aż do tak zwanego „horyzontu zdarzeń”, czyli powierzchni w przestrzeni, za którą znikają wszystkie obiekty wlatujące do czarnej dziury. Co się dzieje po drugiej stronie horyzontu?

Z matematycznych wyliczeń wynika, że materia powinna skupiać się w centrum czarnej dziury aż do osobliwości, czyli nieskończenie małego i nieskończenie gęstego punktu w przestrzeni. I właśnie ta nieskończoność jest dla naukowców trudna do zaakceptowania. Jeśli dri Popławski ma rację, będzie można o niej zapomnieć.

Naukowiec podejrzewa, świadectwem tworzenia się nowych wszechświatów w czarnych dziurach mogłyby być tak zwane błyski gamma, czyli do dziś niewyjaśnione gwałtowne eksplozje obserwowane w promieniowaniu gamma. W chwili, w której materia w nowym Wszechświecie by się rozładowywała, takie błyski mogłyby powstać.

„Wiem, że to dosyć szalony pomysł, ale kto wie?” – przyznał Popławski.

„Dosyć” szalony? [Adam Frucci/giz, National Geographic, The Daily What]

podobne treści

  • howanski

    Może szalony, ale przecież musimy w końcu rozgryźć wszystkie zagadki, musimy zadawać trudne pytania i udzielać teoretycznych odpowiedzi.