news

Bułgaria stawia na Open Source

Bułgaria. Kraj morza i gór, wina i papryki, a ostatnio także oprogramowania Open Source. Tamtejszy parlament przyjął poprawki do ustawy o administracji elektronicznej, które wprowadziły wymóg, by oprogramowanie zamawiane za publiczne pieniądze było otwarte i rozwijane w publicznie dostępnych repozytoriach.

Wydawać by się mogło, że rządy powinny preferować oprogramowanie Open Source, jednak pomimo dyskusji, jaka toczy się na ten temat, takich przypadków cały czas jest niewiele, a w wielu państwach nadal preferowane są rozwiązania zastrzeżone. Krok w dobrym kierunku wykonała jednak niedawno Bułgaria, która wprowadziła wymóg, by oprogramowanie pisane na zlecenia rządu miało otwarty kod.

Nie oznacza to oczywiście, że władze Bułgarii nagle porzucą zakupione już oprogramowanie licencyjne, ale wszystkie nowe programy, strony czy usługi wykonywane na zamówienie bułgarskiego rządu, będą musiały być przygotowywane w ten sposób.

„To nie oznacza, że cały kraj przechodzi na Linuksa i LibreOffice i nie oznacza, że rząd zażąda od Microsoftu i Oracle oddania kodu swoich produktów. Istniejące rozwiązania już zostały zakupione na warunkach określonych w licencjach, a nowe prawo nie ma nie nie wpływu, choć zachęcamy do korzystania z otwartych rozwiązań,” wyjaśnia Bozhidar Bozhanov, doradca w rządzie Bułgarii. „Oznacza to jednak, że kiedy rząd zamówi jakieś rozwiązanie, będzie ono dostępne dla każdego. W końcu płaci się za nie pieniędzmi podatników i to oni powinni mieć do niego dostęp i czerpać z niego korzyści.”

Zdjęcie: Flickr/ResoluteSupportMedia

podobne treści