news

Budzi się superwulkan pod Parkiem Yellowstone

​W najgorszym przypadku wkrótce dojdzie do wielkiego wybuchu, który zanieczyści
atmosferę Ziemi i zacznie się nowa epoka lodowcowa, która zmiecie z planety naszą cywilizację. W najlepszym –
jeszcze nie teraz.

Pod Parkiem Narodowym Yellowstone śpi olbrzymi wulkan o powierzchni 2400
kilometrów kwadratowych. Naukowcy mówią, że wulkan właśnie „zaczerpnął powietrza”, przez co w niektórych miejscach poziom gruntu podniósł się już o 25
centymetrów. Proces postępuje od sześciu lat. To największy wzrost, jaki odnotowano od 1923 roku.

Puchnące jezioro magmy o wielkości Los Angeles rozlewa się 50 kilometrów pod powierzchnią Parku Yellowstone, ale połączone z nim pokłady magmy sięgają aż do głębokości 650 kilometrów.

Jeśli wzmożona ostatnio aktywność wulkanu oznacza prawdopodobieństwo erupcji, jej skutki będą odczuwalne na całej planecie. Naukowcy szacują, że pył wulkaniczny może zostać wyrzucony na wysokość do 40 kilometrów, pogrążając Ziemię w „wulkanicznej zimie”.

Pył będzie opadał setki, a może i tysiące kilometrów od miejsca erupcji, zanieczyszczając zbiorniki wodne, uprawy itp. Erupcja wulkanu mogłaby trwać miesiącami, a kwaśny deszcz uczyniłby 2/3 terytorium USA nienadającym się do zamieszkania ze względu na skażenie toksynami.

Czyżby już w słynnym 2012 roku? Na szczęście raczej nie. Bob Smith, doktor wulkanologii na Uniwersytecie Utah, powiedział, że „najprawdopodobniej wybuch nie nastąpi natychmiast„. Brak jednak danych i metod pomiarowych pozwalających na choćby przybliżone ustalenie daty możliwej erupcji.

Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce 600 tysięcy lat temu. [Gawker, NatGeo, Daily Mail]

podobne treści

 • locan96

  „najprawdopodobniej wybuch nie nastąpi natychmiast” To kiedy 10, 50, 100 lat??

 • kozly

  Jak pierdzielnie to się dowiesz;-)

 • erzet79

  Za następne 600tyś lat, znowu straszą bo dotacje na badania się kończą.

 • kozly

  Za następne 600 tyś. lat to będzie między nami karaluchami;-
  0

 • Tomasz Kolinko

  wtf? tak nierzetelnego dziennikarstwa od Gizmodo bym się nie spodziewał.. w oryginalnym artykule: http://news.nationalgeographic.com/news/2011/01/110119-yellowstone-park-supervolcano-eruption-magma-science/ są cytaty naukowców, którzy mówią, że faktyczie poziom się podniósł, ale to jest część cyklu i wkrótce zacznie opadać.

  „Yellow journalism or the yellow press is a type of journalism that presents little or no legitimate well-researched news and instead uses eye-catching headlines to sell more newspapers. Techniques may include exaggerations of news events, scandal-mongering, or sensationalism.” – to z tym mamy tu do czynienia..

 • a

  @Tomasz- MALO TEGO!

  cyt. „sięgają znacznie głębiej, aż do skorupy Ziemi.”

  jesli skorupa jest glebiej ziemi to ja juz nie wiem co jest glebiej – niebo???

 • BBB

  „Tomasz Kolinko

  17:47

  wtf? tak nierzetelnego dziennikarstwa od Gizmodo bym się nie spodziewał.. w oryginalnym artykule:”

  Jaaasne bo Gizmodo to dziennikarstwo z wysokiej polki HAHAHA. Gizmodo ma poziom Faktu taka jest rzeczywistosc.

 • kmruczek

  Eh tam, super wulkany, super tornado, super burze, super cunami, wszystko super! : P Czego się bać więc? : D

 • wojciechpuchaa

  ale fajne jest to wideo, brutalne są te wulkany kurdee

 • mariaklamecka

  Po takim wybuchu, kiedy zostanie na dłużej odcięty dopływ światła słonecznego, ochłodzi się klimat. Wyginą zwierzęta i rośliny, a populacja ludzi skurczy się niewyobrażenie… Doskonale jest to opisane w książkach: „Droga” Cormac McCarthy i „Droga „ślepców” Marek Dryjer!

 • azazaz79

  no tak szczęśliwcy,ci co umrą normalnie do czasu aż wybuchnie albo jeszcze lepiej w trakcie wybuchu,bo to tylko chwilka strachu i bólu.Boże od głodu wojny i wybuchu wulkanu wybaw nas Panie…ja tam bym się tego strasznie bała,umieralibyśmy w głodzie chłodzie 665864545`32DDfgvhpragnieniui54iou5ujjjjjBBBbbbbBBBB4Bbbbbbbólu,abbbwludziacoooobudził

 • azazaz79

  a w ludziach odezwały by się najstraszliwsze instynkty,oby dożyć do jutra jak w obozach koncentracyjnych,myślę że wtedy gdyby to się nie daj Boże stało to byłoby to prawdziwe piekło na ziemi.tak więc nie ma co narzekać póki co życie jest piękne.